Ubiegły miesiąc był najcieplejszym lipcem odkąd w 1880 roku zaczęto prowadzić takie pomiary – ogłosiła w czwartek Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA).

Upały

Również tegoroczny czerwiec był najcieplejszy od początku pomiarów meteorologicznych. Z raportu NOAA wynika też, że rekordowo wysokie temperatury osiągnęły oceany.
Pierwsze siedem miesięcy tego roku było wyjątkowo ciepłe, z rekordowymi temperaturami, co dowodzi, że globalne ocieplenie trwa. Już 2014 rok był najcieplejszym rokiem, jaki zarejestrowano.

Rekord po roku

Średnia temperatura w czerwcu na powierzchni Ziemi i oceanu była wyższa o 0,88 stopnia Celsjusza od średniej temperatury z tego miesiąca w XX wieku. Poprzedni rekord czerwca zanotowano w 2014 roku.

Także średnia temperatura w pierwszym półroczu 2015 roku była wyższa o 0,85 stopnia od średniej z tego okresu w całym XX stuleciu.
Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatycznych (IPCC) opublikował w 2014 roku raport, w którym wykazano, że „temperatura powierzchni lądów i oceanów na całym świecie wzrosła od początku XX wieku prawie o 1 stopień C, a w niektórych częściach Afryki, Azji, Ameryki Północnej i Południowej wzrost ten wyniósł do 2,5 st. C”.

 

Źródło: PAP, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating