Prezes krajowego Stowarzyszenia Wirusologii Arnaldo Caruso ogłosił, że w Brescii w Lombardii odkrytowłoską odmianękoronawirusa, która być może jest prekursorem angielskiej. Jak wyjaśnił agencji Adnkronos, ta mutacja krążyła we Włoszech już w sierpniu 2020 r.

Szerząca się od lata włoska mutacja SARS-CoV-2 jest „bardzo podobna do osławionej angielskiej mutacji, odkrytego we wrześniu i go poprzedza” – stwierdził prezes krajowego Stowarzyszenia Wirusologii profesor Arnaldo Caruso, dziekan wydziału mikrobiologii i mikrobiologii klinicznej na uniwersytecie w Brescii oraz dyrektor laboratorium w tamtejszym szpitalu.

„Podobna, ale nie identyczna jak angielska”

Wirusolog zaznaczył, że włoska odmiana została wykryta przypadkowo podczas obserwacji utrzymującej się nietypowej infekcji u pacjenta, który chorował na COVID-19 w kwietniu. Jak dodał, także po tym, gdy wyzdrowiał, testy robione mu począwszy od sierpnia zawsze dawały wynik pozytywny wskazujący na dużą ilość wirusa.

– W listopadzie postanowiliśmy przeprowadzić sekwencjonowanie wirusa, by ustalić, dlaczego się utrzymuje, i ku naszemu zdumieniu zdaliśmy sobie sprawę z tego, że zidentyfikowaliśmy nową odmianę, podobną , ale nie identyczną jak angielska, która zaczynała też krążyć we Włoszech – powiedział włoski wirusolog. Następnie podkreślił: „Wtedy przeprowadziliśmy sekwencjonowanie także próbki od tego pacjenta uzyskanej w sierpniu, odkrywając, że już wtedy odmiana była obecna ze wszystkimi swoimi mutacjami”.

Naukowiec odnotował, że badania przeprowadzone na uczelni medycznej Campus Biomedico w Rzymie wskazują na to, że nowy włoski wariant koronawirusa powstał na początku lipca.

Profesor Arnaldo Caruso zapytany o to, czy możliwe jest to, że szczepionka przeciwko koronawirusowi nie będzie skuteczna w przypadku włoskiej odmiany, odparł: Teoretycznie nie, gdyż preparat wywołuje kompleksową reakcję na różne obszary białka Spike koronawirusa. Stwierdził następnie, że wkrótce nauka uzyska dającą pewność odpowiedź w tej kwestii również dzięki badaniom osób zaszczepionych.

Wirusolog zapewnił, że jest optymistą.

 

ŹródłoPAP
0 0 votes
Article Rating