Rozległy pożar lasów i zarośli na północny wschód od Los Angeles dotarł do autostrady międzystanowej, na której pastwą płomieni padło ponad 60 samochodów. Kierowcy byli zmuszeni porzucić swoje pojazdy i uciekać pieszo. Ogień pochłonął też kilka domów. Ewakuowano kilkuset okolicznych mieszkańców.

Los Angeles, USA - Pożar lasów dotarł do autostrady międzystanowej -3

Płomienie wielkiego pożaru, który strawił ponad 1500 hektarów, przeszły nad bardzo ruchliwą autostradą nr 15 łączącą Los Angeles z Las Vegas, w stanie Newada.

– Wszyscy wysiadali z samochodów i biegli na okoliczne wzgórze aby schronić się przed płomieniami – powiedział dziennikarzom jeden z poszkodowanych Russell Allevato, turysta ze stanu Michigan. Według niego płomienie sięgały 30 metrów wysokości.

– Biegliśmy aby ocalić życie. Płomienie pojawiły się nagle i były wszędzie. Nigdy nie widziałem czegoś takiego – przyznał Steve Carapia, policjant z patrolu drogowego.

Los Angeles, USA - Pożar lasów dotarł do autostrady międzystanowej -1

Susza trwa od czterech lat

W sobotę wieczorem dzięki większej wilgotności powietrza i spadku temperatury pożar nieco osłabł. Autostrada była jednak zamknięta przez wiele godzin. Według dziennika „Los Angeles Times”, przybyli na miejsce strażacy zdołali opanować żywioł w zaledwie 5 proc. kiedy wezwano ich do walki z innym groźniejszym pożarem w rejonie Baldy Mesa.

Rzeczniczka federalnej Służby Leśnej Carol Underhill poinformowała, że zagrożonych jest tam ok. 700 domów. Ewakuowano 2800 osób, w tym 300 turystów biwakujących w kamperach i 90 uczestniczek letniego obozu harcerskiego.

Kalifornia zmaga się z poważną suszą trwającą już od ponad czterech lat. Strażacy i Służba Leśna obawiają się, że tegoroczne lato okaże się rekordowe pod względem ilości i rozmiarów pożarów.

Władze stanowe wprowadziły już przepisy ograniczające pobór i zużycie wody, której zasoby wciąż się zmniejszają.

 Los Angeles, USA - Pożar lasów dotarł do autostrady międzystanowej -2 Los Angeles, USA - Pożar lasów dotarł do autostrady międzystanowej -7 Los Angeles, USA - Pożar lasów dotarł do autostrady międzystanowej -6 Los Angeles, USA - Pożar lasów dotarł do autostrady międzystanowej -4 Los Angeles, USA - Pożar lasów dotarł do autostrady międzystanowej -5
0 0 votes
Article Rating