Jak dotąd to Wielkopolska jest najbardziej dotkniętym przez nawałnice regionem. Pogoda przyczyniła się tam do kilkuset interwencji straży pożarnej. Miały miejsce incydenty, które zagrażały życiu – jedną z poszkodowanych po ataku nawałnic jest 9-letnia dziewczynka.
Nawałnice w Polsce

Wielkopolska zmaga się ze skutkami załamania pogody.

Na drodze wojewódzkiej nr 437 w pobliżu miejscowości Koszkowo w powiecie gostyńskim drzewo przewróciło się na samochód, którym podróżowały dwie kobiety z dwójką dzieci. Kobiety odniosły powierzchowne obrażenia, a 9-letnia dziewczynka została zabrana przez helikopter do szpitala we Wrocławia. Jak podkreśla Michał Pohl, rzecznik prasowy straży pożarnej w Gostyniu, dziewczynka traciła przytomność, a po chwili ją odzyskiwała. Prawdopodobnie doświadczyła urazu głowy.

Nawałnice w Polsce 7

263 interwencje w powiecie poznańskim

– Na godz. 18 w samym powiecie poznańskim były 263 interwencje. Oczekujących jest kilkadziesiąt zdarzeń – mówi Tomasz Wiśniewski z wielkopolskiej straży pożarnej. – W sąsiednich powiatach takich interwencji było kilkanaście, kilkadziesiąt. Były to głównie zdarzenia związane z zerwanymi dachami, połamanymi konarami i zerwanymi liniami wysokiego napięcia – dodaje. – Zdarzenia układamy priorytetowo, w pierwszej kolejności obsługiwane są te, w których ratujemy życie lub zdrowie – opisuje.

Wszystkie zastępy Państwowej Straży Pożarnej usuwają skutki nawałnicy. Wspomaga ich Ochotnicza Straż Pożarna.

– Zerwanych jest wiele linii energetycznych. Przestrzegamy, żeby nie podchodzić do takich miejsc i zachować szczególną ostrożność – mówi mł. bryg. Sławomir Brandt, strażak z Wielkopolski. Jak dodaje, strażacy są też wzywani do zerwanych dachów. – Staramy się wspierać i pomagać przy zabezpieczeniu połaci dachowych – zapewnia.

Nawałnice w Polsce 5

Brak prądu

Zarówno po wczorajszych, jak i po dzisiejszych nawałnicach w okolicach Kalisza trwają przerwy w dostawach energii elektrycznej. Bez zasilania pozostaje ok. 14500 odbiorców i 500 stacji transformatorowych w powiatach: słupecki, wrzesiński, jarociński, pleszewski, krotoszyński, koniński – informuje Energa Operator.

Nawałnice w Polsce 6 Nawałnice w Polsce 4 Nawałnice w Polsce 3

Poznañ, 19.07.2015. Na poznañskim osiedlu Winiary przy ulicy genera³a Maczka kilka drzew przewróci³o siê na zaparkowane tam samochody, podczas gwa³townej nawa³nicy, która przesz³a popo³udniu 19 bm. nad miastem. (jk/mr) PAP/Jakub Kaczmarczyk

Źródło: tvn24

 

0 0 votes
Article Rating