W Lubbock w stanie Teksas doszło do specyficznej burzy piaskowej. Habub, bo tak dokładnie nazywa się zjawisko, w krótkim czasie rozpanoszył się w mieście. Wiało z prędkością 110 kilometrów na godzinę.

Habub to specyficzny rodzaj burzy piaskowej, który jest związany z prądem zstępującym. Najczęściej tworzy się po burzy z wyładowaniami atmosferycznymi. Habuby mogą sięgać setek metrów wysokości i mieć ponad 100 kilometrów szerokości.

Słaba widzialność i grad

W poniedziałek 22 marca takie zjawisko pojawiło się w miasta Lubbock w Teksasie. W okolicy utworzyły się ogromne i bardzo gęste chmury pyłu, które w bardzo szybkim tempie pokryły miasto. Porywy wiatru w burzy osiągały prędkość około 110 kilometrów na godzinę. W mieście miejscami spadł grad.

Habuby są znane z tego, że bardzo drastyczne ograniczają widzialność. Dlatego kierowcy w mieście mieli spore problemy z prowadzeniem pojazdów.

Jak podał serwis AccuWeather, to dość niezwykłe, że do zjawiska doszło o tej porze roku, ponieważ najczęściej habuby występują w okolicach lipca i sierpnia.

Red.:
W Bertram w Teksasie w podobnym czasie wystąpiło również nietypowe zjawisko, tam silny pionowy prąd zstępujący wywołał zjawisko podobne do tornada. Miejsca oddalone są od siebie o 488 km.

Bertram, USA – Microburst zniszczył wiele budynków nieopodal Austin w Teksasie

 

Źródło: ENEX, abc13.com
0 0 votes
Article Rating