W piątek wieczorem 10 kwietnia wystąpiła awaria elektrowni węglowej w stanie Madhja Pradeś, w wyniku której doszło do wydostania się popiołu lotnego. Zginęły 2 osoby, 4 uznano za zaginione – podały w sobotę lokalne władze. Okoliczne pola uprawnecałkowicie pokryte popiołem – poinformowano.

Wśród 6 osób, które ucierpiały z powodu wycieku popiołu lotnego, jaki powstaje w elektrowniach i elektrociepłowniach w procesie spalania węgla podczas elektrostatycznego wytrącania pylastych cząsteczek z gazów odlotowych, jest 5 mieszkańców wsi Sasan położonej w dystrykcie Singrauli i jeden pracownik firmy Reliance Power, która jest właścicielem elektrowni.

W ramach prowadzonej akcji ratowniczej udało się dotąd odnaleźć tylko dwa ciała. Znajdowały się ok. 5 km od elektrowni – powiedział agencji Reutera przedstawiciel władz dystryktu Singrauli, K.V.S. Chaudhary.

Trwają poszukiwania czwórki zaginionych, o których wiadomo, że znajdowali się w pobliżu miejsca awarii.

Wciąż nie wiadomo, w jaki sposób masy drobnoziarnistej frakcji popiołów powstających w czasie spalania paliw przedostały się na zewnątrz – podkreślił.

Kierownictwo Reliance Power próbuje ustalić przyczyny awarii. W wydanym w sobotę oświadczeniu zaznaczono, że elektrownia węglowa zapewniająca 4 tysiące megawatów będzie kontynuować produkcję niezależnie od prowadzonej od kilkunastu godzin akcji ratowniczo-poszukiwawczej.

Reuters pisze, że jest to kolejna awaria tego rodzaju w tej samej elektrowni – jedna z wielu, które w ostatnim czasie wydarzyły się w Indiach, gdzie sektor energetyczny bazuje na przestarzałej technologii i wyeksploatowanej infrastrukturze.

 

Źródło: PAP
0 0 votes
Article Rating