Joseph Schubert, młody naukowiec z Museums Victoria, który jako dziecko cierpiał na arachnofobię, opisał 7 kolejnych pająków z rodzaju Maratus (nieformalnie są one nazywane pająkami pawimi). Dotąd zidentyfikował ich w sumie 12. Wzór jednego z nich, M. constellatus, przypomina „Gwiaździstą noc” van Gogha; stąd zresztą wzięła się jego nazwa.

Schubert, który wśród współpracowników zyskał przydomek Spider-Man, jako dziecko bał się pająków. Próbując sobie poradzić ze strachem, w liceum zacząłem hodować pająki. Mój lęk powoli przerodził się w fascynację. Z czasem nauczyłem się je kochać.

Uważam pająki pawie za najbardziej charyzmatyczne australijskie pająki. To grupa pająków, która świetnie nadaje się do terapii archanofobii; w porównaniu do włochatych pająków, jakie zwykle widujemy, są słodkie.

Artykuł Schuberta na temat nowych przedstawicieli rodzaju Maratus ukazał się w piśmie Zootaxa.

Tym razem, dzięki finansowemu wsparciu Bush Blitz Australia i Museums Victoria, Schubert mógł się wybrać do Little Desert w stanie Wiktoria i przeprowadzić dodatkowe prace terenowe w Australii Zachodniej. Ponieważ udało mu się opisać aż 7 nowych gatunków, wysiłek zdecydowanie się opłacił.

Maratus azureusMaratus constellatusMaratus laurenaeMaratus noggerup i Maratus suae zamieszkują Australię Zachodnią, Maratus volpei został zidentyfikowany w Australii Południowej, a Maratus inaquosus w Wiktorii.

Nazwy nawiązują do wyglądu pająków, miejsca ich występowania czy osób, które wspierały Josepha w czasie badań.

Niektóre z pająków opisanych w artykule zostały odkryte przez naukowców społecznych, którzy udokumentowali miejsca [znalezienia] i wysłali mi zdjęcia – ich pomoc jest nieoceniona w tego typu badaniach – opowiada Joseph, który nie po raz pierwszy brał udział w takim przedsięwzięciu. Australijczyk już od jakiegoś współpracuje bowiem z grupą Project Maratus.

Pasjonaci prowadzą działania terenowe, a Schubert formalnie klasyfikuje pająki w laboratorium. W ten sposób w zeszłym roku opisano np. gatunki M. aquilusM. combustus i M. felinus.

Na zdjęciach wykonanych przez Josepha i innych widać robiące wrażenie samce. Jak dotąd moim ulubieńcem jest M. constellatus – to taki piękny gatunek, jego wzór przypomina mi „Gwiaździstą noc” van Gogha. Poza tym tak daleko podróżowałem, by go znaleźć!

'

Schubert ma nadzieję, że to dopiero początek odkryć dot. rodzaju MaratusSądzę, że jeszcze wiele pracy przed nami – wystarczy pomyśleć, ile gatunków ostatnio odkryliśmy i ile miejsc trzeba jeszcze zbadać. Nadal „poluję” na nowe gatunki pająków pawich.

 

 

ŹródłoMuseums Victoria
0 0 votes
Article Rating