Producent słodyczy Cadbury wycofał ze sklepów z Malezji dwa swoje produkty po tym jak wykryto w nich DNA świni. Muzułmanie, którzy w Malezji stanowią większość i dla których jedzenie wieprzowiny jest zabronione, są wściekli i domagają się zamknięcia fabryki tej brytyjskiej firmy.

Cadbury - Dairy Milk

 

Rutynowe testy zostały przeprowadzone przez malezyjskie ministerstwo zdrowia. Wykazały one, że dwa produkty Cadbury zawierają śladowe ilości wieprzowiny. Chodzi o czekolady Dairy Milk i Dairy Milk Hazelnut. – Firma dobrowolnie wycofała dwa swoje produkty ze sklepowych półek – powiedział szef resortu S Subramaniam.

 

Lubią słodycze

Wyroby czekoladowe są bardzo popularne w Malezji i można je znaleźć w większości sklepów.

 

Muzułmanie, którzy z Malezji stanowią ponad 60 proc. ludności, zgodnie z prawem szariatu nie mogą jeść wieprzowiny i jej produktów pochodnych. Zakazane jest też picie alkoholu i spożywanie mięsa ze zwierząt nie poddanych ubojowi zgodnie z islamskimi procedurami.

„Zapewnienie, że wszystkie nasz produkty są „halal” (dozwolone w islamie – red.) traktujemy bardzo poważnie” – poinformowała na Facebooku brytyjska firma, która jest drugim co do wielkości producentem słodyczy na świecie.

 

Ogromny gniew

Jednak muzułmanie są wściekli i domagają się wysokiej grzywny dla Cadbury lub zamknięcia malezyjskiej fabryki firmy. Syaikh Ismail Muhammad, wielki imam narodowego meczetu w Kuala Lumpur powiedział, że byłaby to lekcja dla innych producentów żywności.

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że Caadbury współpracuje z islamskimi władzami religijnymi udostępniając próbki żywności do przeprowadzenia testów. – Chcemy wiedzieć, w jaki sposób produkt został zanieczyszczony przez DNA świni – poinformował resort, który także przeprowadzi dodatkowe badania.

0 0 votes
Article Rating