Władze w Iranie potwierdzają pierwsze przypadki wirusa MERS. Jedna z zarażonych osób jest w stanie krytycznym.

MERS-CoV

– U czterech osób w prowincji Kerman podejrzewano zarażenie wirusem MERS, jednak przypuszczenia potwierdziły się w przypadku dwóch sióstr – mówi przedstawiciel Irańskiego ministerstwa zdrowia. Jedna z nich jest w stanie krytycznym, druga znajduje się pod ścisłą kontrolą lekarską.

 

Arabia Saudyjska

Tymczasem w Arabii Saudyjskiej – kraju, w którym dwa lata temu notowano pierwsze zarażenia wirusem MERS – liczba nowych przypadków spada. Statystyki pokazują, że przez pierwsze dwa tygodnie maja średnia ilość zachorowań oscylowała w okolicy jedenastu dziennie, a później zaczęła się zmniejszać do około czterech. Poniedziałek był pierwszym dniem od sześciu tygodni bez nowego przypadku zarażenia.

 

MERS na świecie

MERS – śmiertelny wirus, należący do tej samej rodziny co SARS – zabił już ponad 175 osób w Arabii Saudyjskiej i wydostał się poza jej region, docierając do Malezji, Grecji, Libanu, Stanów Zjednoczonych i Francji. Większość zarażonych to osoby, które przebywały ostatnio w rejonie Zatoki Perskiej.

Nie istnieje szczepionka ani specyficzna metoda leczenia wirusa MERS. Wywołuje on objawy podobne do grypy, zapalenie płuc i dysfunkcję niektórych organów. Śmiertelność wynosi około 30 proc.  Naukowcy z innych krajów zarzucają władzom Arabii Saudyjskiej zbyt małe zaangażowanie w badanie wirusa i analizowanie przypadków zachorowań.

0 0 votes
Article Rating