Naukowcy z ESA stworzyli mapę pokrycia terenu, która obejmuje całą planetę. Projekt liczy 22 globalnych i 14 regionalnych rodzajów szaty roślinnej. Może stanowić bazę dla klimatycznych modeli.

Najnowsza mapa pokrycia terenu dla wszystkich powierzchni lądowych na Ziemi

Mapa pokrycia terenu dla wszystkich powierzchni lądowych na Ziemi

Projekt wyszedł spod rąk specjalistów z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Powołali oni specjalny zespół, prowadzony przez Katolicki Uniwersytet w Lowanium (Belgia), który bada zmiany klimatu i pokrycie terenu Ziemi.

Eksperci stworzyli mapę podłoża Ziemi na podstawie danych (zebranych w latach 2008-2012) z satelity Envisat. Zawarto na niej 22 globalnych i 14 regionalnych rodzajów szaty roślinnej.

Klucz do lepszych prognoz?

Głównym celem projektu było jak najlepsze wykorzystanie dostępnych danych satelitarnych, by z jak największą precyzją sklasyfikować powierzchnię naszego globu. Ponadto najnowsze mapy mogą służyć lepszemu modelowaniu klimatu na Ziemi.

Jaki jest związek między roślinnością a warunkami atmosferycznymi? Okazuje się, że jest on dość istotny, bo przecież szata roślinna kształtuje pogodę na danym terenie.

 

Uniwersalny produkt

Legenda najnowszej mapy została stworzona w oparciu o projekty Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa oraz Programu Środowiska Narodów Zjednoczonych. Manewr ten wykorzystano, by zachować zgodność z poprzednimi mapami, uprościć interpretację oraz rozpowszechnić użycie nowego produktu.

Najnowsza mapa jest obecnie weryfikowana przez ekspertów z Komisji Europejskiej w centrum badań zajmujących się zmianą klimatu.

 

Źródło: ESAm tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating