Po świecie rozsiane są liczne, często zjawiskowe mosty. Niektóre z nich wpasowały się na dobre w otaczający je krajobraz.

Wiszący most, wieś Meghalaya, Indie

Ten magiczny most znajduje się na północnym wschodzie Indii. Podtrzymuje go niezwykle silny system korzeniowy drzewa kauczukowego. Potencjał figowca sprężystego dostrzegło plemię w hinduskiej wsi Meghalaya.

Wiszący most Meghalaya Indie

Wiszący most Meghalaya Indie

Wiadukt Glenfinnan, Glefinnan, Szkocja

Most po którym przejeżdżają pociągi linii kolejowej West Highland Line nad doliną rzeki Finnan, jest w całości zbudowany z betonu. Powstał w latach 1897-1901. Urokliwe okolice północnej Szkocji w pobliżu wiaduktu stały się plenerem kilku kinowych filmów m.in.: „Nieśmiertelny” i  trzech serii „Harrego Pottera”.

Wiadukt Glenfinnan 1

Wiadukt Glenfinnan

Wiadukt Glenfinnan 2

Wiadukt Glenfinnan

Most Gaztelugatxe, Kraj Basków, Hiszpania

Most Gaztelugatxe łączy niewielką wysepkę o tej samej nazwie z Krajem Basków, czyli autonomicznym obszarem Hiszpanii położonym nad Zatoką Biskajską. Kamienny most na którym znajdują się kolejne stacje drogi krzyżowej, prowadzi tuż pod średniowieczny kościół. Powstał najprawdopodobniej w X w n.e.

Most Gaztelugatxe

Most Gaztelugatxe

Most Gaztelugatxe 2

Most Gaztelugatxe

Most Gaztelugatxe 3

Most Gaztelugatxe

 

Księżycowy Most, Taipei, Tajwan

Księżycowe mosty można spotkać w chińskich i japońskich ogrodach. Są zaprojektowane tak, aby pod nim mogła przepłynąć barka. Ten most znajduje się w parku, który otoczony jest przez przemysłowe i biznesowe budynki.

Księżycowy Most w Taipei, Tajwan

Księżycowy Most w Taipei, Tajwan

Multnomah Falls, Oregon, USA

Multnomah Falls, to największy wodospad w stanie Oregon. Znajduje się na wschód od Portland, pomiędzy Corbett i Dodson. Składa się z dwóch spadów, pomiędzy którymi zbudowano most. Łączna wysokość wodospadu wynosi około 189 m.

Multnomah Falls, Oregon, USA

Multnomah Falls, Oregon, USA

Ronda, Malaga, Hiszpania

Ten monumentalny most o wysokości 100 m znajduje się w miejscowości Ronda w Andaluzji (prowincja Malaga). Został zbudowany w 1793 roku przez José Martína de Aldehuela.

Puente Nuevo, Ronda, Malaga

Puente Nuevo, Ronda, Malaga

Brücke, Niemcy

Ten księżycowy most powstał w 1960 roku. Znajduje się w największym parku Saksonii w Niemczech. Powstał na zlecenie Fryderyka Herrmann Rötschkego w połowie XIX wieku.

Rakotz Brücke, Niemcy

Rakotz Brücke, Niemcy

 

Most w Huang Shan, Anhui, Chiny

Huang Shan w dosłownym tłumaczeniu oznacza „żółtą górę”. To pasmo górskie znajduje się w południowej prowincji Anhui we wschodnich Chinach. Niesamowite krajobrazy i oryginalne szczyty przyciągają tu wielu miłośników górskich wycieczek.

Huanh Shan, Chiny

Huanh Shan, Chiny

 

Låtefossen, Norwegia

Wodospad Latefossen znajduje się w Odda w Norwegii. Stanowi jedną z największych atrakcji w regionie. Jest wyjątkowy, ponieważ składa się dwóch strumieni, które spływają z jeziora Lotevatnet. Można go podziwiać ze starego mostu, składającego się z sześciu luków.

Låtefossen, Norwegia

Låtefossen, Norwegia

 

Most Gapstow, Nowy Jork, USA

Jednym w kultowych miejsc w Central Parku w Nowym Jorku jest most Gapstow. Można z niego obserwować słynny Hotel Plaza i charakterystyczne wieżowce. Każdego roku, zimą, nieopodal mostu pojawia się lodowisko Wollman Rink. Jednak Gapstow jest najpiękniejszy jesienią, kiedy porastające go liście tworzą wielobarwne obrazy.

Most Gapstow w Nowym Jorku

Most Gapstow w Nowym Jorku

 

Źródło: www.centralparknyc.org, boredpanda.com, tvnmeteo 
0 0 votes
Article Rating