Curiosity przesłał na Ziemię nowe zdjęcie. Przy pomocy Hazcam, czyli kamery umieszczonej po lewej stronie z przodu łazika, sfotografował swoje ramię. Znajdowało się ono tuż nad skałą, w którą niebawem wwierci się robot. Przejazd z miejsca poprzedniego odwiertu zajął dwie doby marsjańskie.

Zdjęcie zostało wykonane 15 maja 2013 roku kalendarza ziemskiego, czyli w 275 dniu roku marsjańskiego. Widać na nim ramię łazika znajdujące się tuż nad skałą nazwaną przez naukowców z NASA Cumberland. To właśnie w tę skałę niebawem wwierci się robot, pobierając próbki do analizy. 

To nie pierwszy raz

Będzie to drugi odwiert wykonany przez Curiosity. Pierwszy, który dotyczył skały o nazwie John Klein, był nie tylko pierwszą tego typu akcja podjętą przez łazik na Marsie. To także pierwszy odwiert w powierzchni Marsa w historii.

Jak donosi NASA, przejazd z okolic Johna Kleina do okolic Cumberland zajął Curiosity dwie doby marsjańskie. Podróż rozpoczął Sol 273 (Sol 277 rozumiemy jako 273. doba marsjańska). W czasie jej trwania łazik przebył 308 cm. Kolejnego Sol pokonał 67,5 cm. Sol 275 czyli 15 maja, Curiosity znalazł się na miejscu.

Łazik w czasie swojej marsjańskiej misji pokonał już 727 metrów.

Źródło: NASA, tm
0 0 votes
Article Rating