Łazik Curiosity potwierdził, że na zboczach góry Aeolis Mons na Marsie znajduje się glina. Prawdopodobnie w przeszłości były tam jeziora.

Łazik Curiosity NASA potwierdził, że badany przez niego obszar – zbocza góry Aeolis Mons – zawiera glinę. Dwie próbki pochodzące ze skał Aberlady i Kilmaire ujawniły, że znajdują się tam najwyższe ilości minerałów ilastych, jakie kiedykolwiek znaleziono podczas misji.

 

Woda na Marsie

Okolica frapowała naukowców jeszcze zanim w 2012 roku wylądował tam Curiosity. Podejrzewano, że mogą znajdować się tam iły. Skały te często powstają w kluczowej dla istnienia życia wodzie. Misja łazika polega na eksploatowaniu terenu, aby dowieść, czy miliardy lat temu istniało tam życie.

Jeden z instrumentów łazika dostarczył pierwszych analiz próbek skał. Okazało się też, że pojawia się w nich niewielka ilość hematytu – minerału żelaza, który obficie występuje w okolicy grzbietu Vera Rubin Ridge.Poza dowodem na to, że w kraterze Gale w przeszłości znajdowała się znaczna ilość wody, pojawiło się ogromne prawdopodobieństwo, że skały na tym obszarze formowały z warstw błota pochodzących z dawnych jezior. Woda z czasem zaczęła oddziaływać z osadami, pozostawiając obfitą glinę.

 

Lód na niebie

Curiosity dostarczył także nowych fotografii marsjańskiego nieba. Zdjęcia powstały 7 maja i 12 maja. Najprawdopodobniej są to chmury lodu wodnego znajdujące się na wysokości około 31 kilometrów powyżej powierzchni.

Oddalony o około 600 kilometrów od Aeolis Mons lądownik InSight także wykonał zdjęcia tych chmur. Dzięki czemu naukowcy byli w stanie oszacować ich wysokość.

 

 

 

 

Źródło: nasa.gov, tvnmeteo

 

0 0 votes
Article Rating