Opportunity, starszy brat łazika Curiosity, przesłał na Ziemię zdjęcie dziwnych kulek na powierzchni Marsa. Naukowcy na razie nie wiedzą co to jest, ale wyglądem przypominają znane im wcześniej „marsjańskie borówki”. Eksperci z NASA uważają, że odkryte struktury mogą być dowodem na istnienie życia na Czerwonej Planecie.

– Podobne struktury widzieliśmy już wcześniej. Są charakterystyczne dla jego (Marsa – red.) skał, które zwierają dużo związków żelaza. Nazywamy je potocznie „borówkami”, ale to jest coś zupełnie innego – mówi Steve Squyres z Cornell University, główny badacz misji Opportunity.

Łazik znalazł okrągłe małe obiekty w zachodniej części krateru Endeavor, nazywanej Kirkwood. To w tym kraterze robot wylądował w 2004 roku.

Wstępna analiza wykazała, że mają średnicę 3 mm, ale nie zawierają tyle żelaza, co wcześniej znalezione na Marsie „borówki”.

Największa zagadka misji marsjańskiej?

Znalezione grudki są gęściej ułożone niż w innych znanych przypadkach. Różnią się też strukturą i składem. – Nigdy nie widzieliśmy takiego nagromadzenia kulek na jednej próbce skały. Mamy przed sobą nie lada zagadkę, którą trzeba będzie rozwiązać – komentuje Squyres.

Naukowcy są jednak pewni, że odkryte struktury to dowód na istnienie wilgotnego środowiska na Czerwonej Planecie, a więc prawdopodobnie i form życia. Powstały przez działanie wody na marsjańską skałę.

Zdjęcie poniżej przedstawia obszar Marsa o przekątnej ok. 6 cm pokryty kulistymi strukturami. – Jest to jedno z najbardziej niezwykłych zdjęć z całej misji – twierdzi jej szef.

 

Źródło: NASA, tm
0 0 votes
Article Rating