Mieszkańcy jednej z wiosek w środkowej Chorwacji żyją w strachu po tym, jak w grudniu 2020 roku nawiedziło ich zabójcze i niszczycielskie trzęsienie ziemi. Wtedy to wokół ich domów, a także na polach, zaczęły się pojawiać leje krasowe. Niektóre z nich mają średnicę nawet 15 metrów.

Na terenach znajdujących się w pobliżu wioski Mecencani od końca grudnia 2020 roku pojawiło się około 90 lejów krasowych. Powstają one zazwyczaj, kiedy kwaśna woda rozpuści podziemną warstwę skał, a gleba znajdująca się nad tymi skałami się zapadnie. Trzęsienia ziemi też potrafią doprowadzić do powstania lejów krasowych.

„Niepewność nas wykończy”

Jedno z zapadlisk powstało tuż przy domu Andji Jelecevic. Kobiecie nakazano natychmiastowe opuszczenie budynku i ostrzeżono ją, że wrócić może wyłącznie na swoją odpowiedzialność. Jelecevic przebywa teraz w prowizorycznym domku-kontenerze, który postawiono na posesji jej sąsiadów.

Stojan Kresojevic, inny mieszkaniec wioski, wciąż żyje w swoim nienaruszonym domu. Mężczyzna zaznacza jednak, że jemu i jego żonie towarzyszy nieustający niepokój.

– Czujemy się bardzo niekomfortowo. Te dziury są dookoła nas, a niepewność o to, co stanie się dalej, nas wykańcza – mówi.

Możliwe wstrząsy wtórne

Choć leje krasowe pojawiają się na terenie Chorwacji, niemalże nie zdarza się, by tak wiele pojawiało się ich w tak krótkim czasie. Eksperci monitorują okolicę, gdyż spodziewają się, że w kolejnych miesiącach otworzą się kolejne.

Jak zaznacza geolog Ivan Kosovic, w ciągu następnych kilku miesięcy może dojść do wstrząsów wtórnych, a one będą sprzyjały powstawaniu kolejnych lejów krasowych. Ponadto, jak zaznacza Kosovic, ten wrażliwy obszar wkracza w okres, w którym poziom wód podziemnych wzrasta do maksimum. Podnosi się też ich ciśnienie, co osłabia skały.

Chorwacja – Silne trzęsienie ziemi w mieście Petrinja, prawdopodobnie najsilniejsze w historii kraju, magnituda 6.4

 

Źródło: Reuters
1 2 votes
Article Rating