Znów głośno o meksykańskim wulkanie Colima. Poniedziałkowy wybuch uwieczniła jedna z kamer, a eksplozję było słychać 20 km od wulkanu.

Niezwykły moment erupcji, do której doszło w poniedziałek, nagrała kamera uniwersytetu w Colimie, gdzie mieści się obserwatorium wulkanu. Pióropusz dymu sięgnął wysokości ponad trzech tysięcy metrów nad kraterem, a wybuch było słychać nawet 20 kilometrów od wulkanu.

 

Colima inaczej Wulkan Ognia

Colima znany także jako „Wulkan Ognia” to jeden z najaktywniejszych wulkanu w Meksyku. Naukowcy przypuszczają, że wzmożona aktywność to skutek reakcji chemicznej, jaka zaszła we wnętrzu. Naukowcy z uniwersytetu w Colimie przypuszczają, że do środka Colimy dostała się woda.

– Gdy się przesącza następują reakcje chemiczne, które wytwarzają również gazy – opowiadał podczas poprzedniej wzmożonej aktywności Gabriel Reyes z Departamentu Wulkanologii Uniwersytetu w Colimie.

Wciąż niebezpieczny

Colima jest oddalony o 485 kilometrów od stolicy kraju – Meksyku. Od 1576 wulkan wybuchał 40 razy. Ostatnia znacząca erupcja miała miejsce w 2005 roku.

Źródło: ENEX, tm
0 0 votes
Article Rating