W piątek, 16 lutego o 23:39 UTC w Meksyku wystąpiło silne trzęsienie ziemi.

Magnituda wstrząsów wyniosła według USGS aż 7.2 w skali Richtera, co stanowi energię 4 PJ, czyli 1.11 TWh. Głębokość 24 km.

Trzęsienie ziemi wystąpiło bardzo blisko dużych miast, zaledwie 103 km od Oaxaca, które zamieszkuje ponad 3.5 miliona osób.

W stolicy wysokie budynki kołysały się przez minutę. Wstrząsy odczuwalne były nawet w Gwatemali.

Poniżej miasto Meksyk.

 

Minister spraw wewnętrznych Alfonso Navarrete oznajmił w wyniku trzęsień zostały poważnie uszkodzone budynki w stanie Oaxaca, ale nie odnotowano ofiar śmiertelnych. Gubernator stanu Alejandro Murat powiedział, że około 100 tysięcy ludzi nie ma prądu.

 

Mieszkańcy byli przygotowani

Na szczęście system alarmowy w Meksyku ostrzegł mieszkańców na czas, co pozwoliło na ewakuację.

– Po trzęsieniu ziemi z września możemy spokojnie zmierzyć z tym zmierzyć. Epicentrum znajduje się w stanie Oaxaca, a siła trzęsienia plasuje się w okolicach 7. Pracowałem wtedy na 14. piętrze czarnego budynku przy Reformation Street. Drżenie było bardzo silne, ponieważ nasz budynek jest wyposażony w system przeciwdziałający trzęsieniom ziemi, który sprawia, że wytworzone zostają gwałtowne wstrząsy mające na celu rozproszenie energii samego trzęsienia – relacjonuje mieszkaniec stolicy.
– Byliśmy nerwowi, ale reagowaliśmy spokojnie. Jest to pierwsze trzęsienie w tym roku – dodaje meksykanin.
W stolicy Meksyku nadal usuwane są szkody po trzęsieniu ziemi z września 2017 roku.

Winna jest płyta kokosowa

Jak informuje USGS, trzęsienia te są następstwem przemieszczania się niewielkiej płyty tektonicznej, zwanej kokosową, która posuwa się na północny wschód z przybliżoną prędkością 60 milimetrów na rok. Ich lokalizacja zgadza się z występowaniem strefy subdukcji, gdzie cieńsza płyta oceaniczna wciska się pod kontynentalną. Tam, na granicy oceanicznej płyty kokosowej z kontynentalną płytą północnoamerykańską powstają płytkie uskoki, powodując trzęsienia ziemi.

 

 

Głębokości trzęsień ziemi

W tym czasie wystąpiła erupcja wulkanu Popocatepetl w Meksyku. Wulkan w ostatnich dniach kilka razy miał małe, ale gwałtowne erupcje, wynika to z monitoringu wulkanów, jaki prowadzę.

 

 

Cała seria filmów:

 

 

 

 

Źródło: USGS, Reuters, USGS, theguardian.com, tvn24
0 0 votes
Article Rating