W ciągu kilku godzin zaobserwowano 87 wyrzutów popiołów i gazów oraz odłamków skał z krateru. W okolicy obowiązuje żółty alarm wulkaniczny, jednak nie zaobserwowano zagęszczenia popiołów w pobliskich miejscowościach.

Według obserwatorów najważniejsza z kilkudziesięciu eksplozji zaobserwowanych w ciągu ostatnich 24 godzin nastąpiła w czwartek wieczorem.

 

W jej trakcie rozżarzone fragmenty materiału zostały wyrzucone na odległość 1 km niemal na wszystkich stokach masywu, a rozciągająca się na ok. 1 km chmura popiołów skierowała się na północny wschód. Podczas kolejnych eksplozji wyrzucane materiały lądowały główne na północnym stoku, w niedużej odległości od krateru.

Widzieli też rozbłysk

Wyrzuty gazów i odłamków z krateru powtarzały się przez całą noc i rano. Podczas jednej z porannych eksplozji kolumna popiołów i gazów sięgnęła na 1,5 km w górę. Rano zaobserwowano także rozbłysk w kraterze wulkanu, a mieszkańcy miejscowości San Nicolas de los Ranchos donosili o dużych odłamkach skał, jakie pojawiły się na zboczach El Popo.Strefa bezpieczeństwa

Krajowe Centrum ds. Zapobiegania Katastrof poinformowało, że utrzymuje żółty alarm wulkaniczny. Według prognoz specjalistów umiarkowane wyrzuty gazów i popiołów oraz fragmentów skał na niedaleką odległość utrzymają się w najbliższym czasie. Dlatego zalecają utrzymanie strefy bezpieczeństwa w promieniu 12 km oraz kontroli ruchu między Santiago i San Pedro Nexapa Xalitzintla. Mieszkańcy okolic wulkanu i lokalne jednostki ochrony cywilnej mają się stosować do ustalonych procedur bezpieczeństwa.

„Dymiąca góra”

Popocatepetl (zwany też El Popo) to czynny stratowulkan znajdujący się na Wyżynie Meksykańskiej, 70 km na południowy wschód od Mexico City. Jest drugim najwyższym szczytem Meksyku. Jego pochodząca z języka Azteków nazwa oznacza „dymiącą górę” i odnosi się właśnie do gęstych chmur gazów, które pojawiają się nad kraterem w okresach wzmożonej aktywności wulkanu.

Źródło: ENEX, aztecanoticials.com.mx, lajornadaoriente.com.mx, tm
0 0 votes
Article Rating