Czarująca i jasna galaktyka znana jako IRAS 23436+5257 została uchwycona przez NASA/ESA Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Galaktyka jest ulokowana w północnej konstelacji Kasjopei ( nazwa pochodzi od próżnej, aroganckiej ale niezwykle pięknej mitycznej królowej)

Galaktyka  IRAS 23436+5257

Zdeformowana  struktura tej galaktyki jest w większości spowodowana kolizją i kolejnym połączeniem dwóch galaktyk. Taka interakcja jest bardzo powszechna w kosmosie,  mogą one obejmować interakcje wliczając w to galaktyki satelitarne które zostały pochwycone przez spiralne ramię. Tarcie pomiędzy gazem i pyłem podczas kolizji może mieć główny wpływ  na  galaktyki biorące udział w kolizji, tworząc nowe interesujące struktury.

Kiedy patrzysz na spokojne i ciche nocne niebo, nie jest zawsze łatwo uchwycić to jako dynamiczne i  wibrujące otoczenie z całymi galaktykami w ruchu. Ruchy są oczywiście względnie wolne i zajmują od milionów po miliardy lat.

Następstwa kolizji galaktyk pomagają naukowcom zrozumieć  jak te złożone ruchy powstają, co jest też związane bezpośrednio z naszą galaktyką Drogą Mleczną która jest na kursie kolizyjnym z sąsiednią galaktyką Messier 31.

 

Źródło: http://phys.org
0 0 votes
Article Rating