W czwartek o godzinie 21:00 czasu lokalnego, wulkan Popocatepetl znacznie zwiększył swoją aktywność wyrzucając w niebo popiół, gaz i żarzące się fragmenty na wysokość 2 km ponad krater.

O godzinie 21:00, 14 lutego 2019 roku, rozpoczęła się zwiększona aktywność wybuchowa wulkanu Popocatepetl połączona z emisją żarzących fragmentów opadających na zbocza wulkanu, a także ciągłą emisją gazów i popiołu wulkanicznego.

Początkowo wysokość kolumny popiołu osiągnęła 800 m, po godzinie 22:00 aktywność wulkanu wzrosła, a pióropusz osiągnął wysokość 2 000 m ponad krater.

SkyAlert poprzez swoje konto na Twitterze poinformował, że popiół w wyniku erupcji strombolian tej nocy został rozproszony w kierunku południowo-wschodnim między granicami stanów Puebla, Meksyk i Morelos. „Ten rodzaj aktywności wiąże się z tworzeniem kopuły lawowej, tak jak to miało miejsce w listopadzie ubiegłego roku”, dodał.

Popocatepetl – 14.02.2019

Popocatepetl – 14.02.2019 Zdjęcie – Facebook Wulkan Popocatepetl

Według raportu CENAPRED działalność wybuchowa Popocatepetl trwała siedem godzin i została utrzymana do godziny 3:57 dnia dzisiejszego.. Po tym czasie wulkan powrócił do poprzedniego poziomu aktywności.

 

Zbliża się w miarę silne multi-oddziaływanie magnetyczne od 9-20 lutego

 

Źródło: cenapred.gob.mx,  earth-of-fire.com
Tagi: Popocatepetl wybucha, żarzące się fragmenty, aktywność wybuchowa wulkanu, kopuły lawowej
0 0 votes
Article Rating