Meteoryt, którego szczątki zeszłego lata spadły na terytorium Maroko, pochodzi z Marsa. Tak, po specjalistycznych analizach orzekł zespół naukowców z całego świata. Kosmiczny kamień jest pierwszym od 50 lat potwierdzonym przypadkiem upadku kawałka marsjańskiego gruntu na Ziemię.

Upadek marsjańskiego meteorytu zaobserwowano w północnej Afryce w lipcu 2011. To dopiero piąty potwierdzony przez ekspertów na podstawie badań laboratoryjnych przypadek świeżego upadku marsjańskich skał na Ziemię. Ostatnie takie zdarzenie miało miejsce w roku 1962.Fragment innej planety

Specjalny komitet ekspertów od meteorytów, w którego skład wchodzą naukowcy z NASA potwierdził wyniki badań we wtorek 17 stycznia. Udało się zebrać około 7 kilogramów szczątków, z których największy ważył około kilograma.

Zdaniem astronomów miliony lat temu jakiś duży obiekt uderzył w powierzchnię Marsa, wyrzucając fragmenty skał w przestrzeń kosmiczną. Szczątki te nadal krążą po Układzie Słonecznym i od czasu do czasu jakiś kawałek spada na Ziemię.

Kolekcjonerzy kosmicznych skał są pełni ekscytacji, ponieważ fragmenty meteorytów, jako najrzadsze przedmioty na Ziemi, osiągają zawrotne ceny.

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating