W zeszłym roku gospodarka poniosła w wyniku klęsk żywiołowych rekordowe straty w wysokości 366 miliardów dolarów – oceniła ONZ w dorocznym raporcie.W 2011 roku doszło według ONZ do 302 klęsk żywiołowych, które dotknęły około 260 milionów ludzi. W ich wyniku zginęło ponad 29780 osób.

Trzęsienie ziemi i tsunami w Japonii w marcu 2011 roku były największą katastrofą roku, a spowodowane przez nie straty oceniono na 210 mld dolarów.

„Nie wolno ignorować lekcji historii” 

– Wielkie trzęsienie i tsunami w Japonii przypominają nam, że nie wolno ignorować lekcji historii – powiedziała cytowana w komunikacie dyrektor Międzynarodowej strategii ONZ na rzecz ograniczania zakresu klęsk żywiołowych (ISDR) Margareta Wahlstroem. – Wielkie miasta położone w strefach sejsmicznych powinny na serio traktować prawdopodobieństwo, że wydarzenia te mogą się powtórzyć – dodała.

Według badań przeprowadzonych przez ONZ i Centrum Badań Epidemiologii Katastrof (CRED) przy uniwersytecie w Lowanium poprzednim rekordowym rokiem pod względem strat materialnych był 2005 rok, kiedy wyniosły one 243 mld dolarów.

 

Źródło: PAP, tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating