Teleskop Keplera, pomimo poważnej awarii, jakiej uległ przed 3 laty, wciąż pomaga odkrywać egzoplanety. Z The Astrophysical Journal Supplement Series dowiadujemy się, że po połączeniu danych z misji K2 z obserwacjami z teleskopów Gemini, Automated Planed Finder oraz Large Binocular Telescope odkryto ostatnio ponad 100 nowych planet pozasłonecznych. Jest wśród nich pierwszy znany system planetarny składający się z czterech planet podobnych do Ziemi.

Kepler odkrył ponad 100 planet pozasłonecznych Kredyt: NASA/JPL

Kepler odkrył ponad 100 planet pozasłonecznych Kredyt: NASA/JPL

Podczas swojej pierwotnej misji Kepler obserwował mały wycinek nieba, gdyż jego zadaniem było przeprowadzenie 'spisu demograficznego’ planet różnego typu. To oznaczało, że do badań Keplera włączona była niewielka liczba najjaśniejszych i najbliższych czerwonych karłów. W ramach obecnej misji, K2, liczba małych czerwonych karłów wzrosła 20-krotnie – mówi Ian Crossfield z University of Arizona.

Montaż obrazów przedstawiający Maunakea Obserwatoria Kepler Space Telescope i nocne pole nieba z K2 i odkryte układy planetarne (kropki). Credit: Karen Teramura(UHIfA)

Montaż obrazów przedstawiający Maunakea Obserwatoria Kepler Space Telescope oraz nocne pole nieba z K2 i odkryte układy planetarne (kropki). Kredyt: Karen Teramura (UHIfA)

Jednym z najważniejszych z najnowszych odkryć jest zauważenie systemu składającego się z czterech potencjalnie skalistych planet wielkości 120-150 procent wielkości Ziemi, które okrążają gwiazdę o połowę mniejszą i słabiej świecącą niż Słońce. Okres orbitalny tych planet wynosi od 5,5 do 24 ziemskich dni. Dwie z nich mogą otrzymywać od swojej gwiazdy tyle energii, co Ziemia od Słońca.

Koncepcja artysty przedstawiająca odkryte dotychczas planety przez Kosmiczny Teleskop Keplera / NASA/W. Stenzel

Koncepcja artysty przedstawiająca odkryte dotychczas planety przez Kosmiczny Teleskop Keplera / NASA/W. Stenzel

Obserwowanie małych gwiazd i ich systemów planetarnych z większym prawdopodobieństwem pozwoli nam odkryć planetę, na której istnieje życie. Mniejsze gwiazdy powszechnie występują w Drodze Mlecznej. Niewykluczone więc, że życie pojawia się w ich systemach planetarnych częściej niż wokół gwiazd podobnych do Słońca – mówi Crossfield.

 

Źródło: PhysOrg, kopalniawiedzy
0 0 votes
Article Rating