Co może zrobić mikroorganizm, będąc w nieprzyjaznym środowisku jak np. gorąca woda lub powierzchnia lecącej komety? Według naukowców, może wykształcić „zbroję”, oddzielającą go nieprzyjaznego otoczenia. Dzięki temu opancerzone organizmy są w stanie przetrwać w skrajnych warunkach. Astrobiolodzy NASA podkreślają, że tą metodą można np. zabezpieczać wrażliwe na temperaturę szczepionki transportowane do Afryki.
Skamieniałe struktury odkryte na meteorycie ALH 84001
Astrobiolodzy NASA od dawna zastanawiają się, czy życie jest możliwe w kosmosie, w skrajnie ciężkich i zmiennych warunkach.Zdania są podzielone – zwłaszcza po odkryciu na meteorycie ALH 84001, odnalezionym w 27 grudnia 1984 na Antarktydzie. Znaleziono na nim mikrostruktury, które mogą być skamienieliną jednokomórkowych organizmów.

Kosmos jak komin

Najnowsze badania wykazały, w jaki sposób mikroorganizmy mogłyby się oddzielać od nieprzyjaznego środowiska. Teoria o meteorytach rozprzestrzeniających życie po kosmosie, dzięki obecnych na nich organizmom, brzmi realnie.

Według astrobiologów, potencjalnym kosmicznym mieszkańcem mogą być ziemskie ekstremofile. To

jednokomórkowe mikroorganizmy żyjące w środowisku skrajnie nieprzyjaznym, jak np. kominy hydrotermalne -położone na dnie oceanów miejsca erupcji wysoko zmineralizowanej wody, kwaśnej i bardzo gorącej.Analogiczne formacje na innych planetach mogą zapewniać podobne warunki dla potencjalnie żyjących tam organizmów. 

Króliki doświadczalne

Naukowcy z Uniwersytetu w Portland do badań wytypowali cztery mikroorganizmy – dwa wirusy i dwa bakteriofagi (bakterie atakujące wirusy). Wybrano wirusa ospy oraz wirusa znanego jako archeon SSV, oraz dwa bakteriofagi -PRD1, znajdywany w bakteriach Salmonelli i T4, infekujący bakterie E. Coli.

Wszystkie cztery postanowiono pokryć krzemionkową otoczką, którą mogą wykształcić same z otoczenia.”Uzbrojone” mikroorganizmy zostały umieszczone w warunkach podobnych do tych panujących w pobliżu kominów hydrotermalnych, stanowiących skrajne przeciwieństwo ich naturalnego środowiska.

Pomocne uzbrojenie

Naukowcy zauważyli, że „opancerzone” hibernowały. Dopiero, gdy znalazły się na powrót w naturalnym dla siebie otoczeniu, pozbywały się osłonki i ze stanu hibernacji podejmowały aktywność. – Ich funkcje zostały zachowane w około 90 proc. –  potwierdza Kenneth Stedman, jeden z badaczy.

Jak podkreśla badacz, najważniejszą cechą było to, że uzbrojone nie ulegały zniszczeniu.

– Krzemionkową ochronę można wykorzystać w medycynie – zauważa naukowiec. Można w ten sposób zabezpieczyć np. szczepionki przeciw grypie wrażliwe na zmianę temperatury.

Źródło: space.com, tm
0 0 votes
Article Rating