Boeing 737-500 należący do linii lotniczych Tatarstan rozbił się podczas lądowania w Kazaniu – stolicy Tatarstanu, republiki wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej. Zginęli wszyscy na pokładzie – 44 pasażerów i 6 członków załogi. Z wraku wyciągnięto już wszystkie ciała ofiar katastrofy, służby cały czas szukają rejestratorów lotu maszyny.

Według przedstawicieli władz lotnictwa cywilnego samolot utracił wysokość i uderzył w płytę lotniska przy próbie odejścia na drugi krąg. Po zderzeniu z ziemią nastąpiła eksplozja paliwa, maszyna stanęła w ogniu. Straż pożarna szybko ugasiła pożar.

Lotnisko w Kazaniu zostało zamknięte do poniedziałku. Samoloty lecące do stolicy Tatarstanu są kierowane na lotniska zapasowe – do Ufy, Niżnego Nowogrodu i Nabierieżnych Czełnów.
Tragedia wydarzyła się o godz. 19.25 czasu moskiewskiego (16.35 czasu polskiego). Boeing leciał z Moskwy. Wystartował o godz. 18.25 z lotniska Domodiedowo. W Kazaniu był spodziewany o 19.40. Upadł między pasem startów i lądowań a drogą kołowania.Maszyna wybuchła po zderzeniu z ziemią– powiedziała Irina Rossius, rzeczniczka prasowa Ministerstwa ds. Nadzwyczajnych Rosji.

Rzecznik Komitetu Śledczego FR Władimir Markin poinformował, że śledczy rozważają różne wersji przyczyn katastrofy, jak błąd w pilotowaniu, usterka techniczna i niekorzystne warunki pogodowe. Wszelako śledztwo zostało wszczęte z punktu 3. artykułu 263. Kodeksu Karnego FR („naruszenie przepisów bezpieczeństwa w ruchu i eksploatacji transportu powietrznego”).

Warunki pogodowe na lotnisku w Kazaniu w chwili katastrofy były trudne – padał deszcz ze śniegiem, wiał silny wiatr.

Maszyna ta latała od 23 lat

Rozbity Boeing 737-500 był eksploatowany od ponad 23 lat. Po raz pierwszy wzbił się w powietrze w czerwcu 1990 roku. W barwach linii Tatarstan latał od grudnia 2008 roku. Wcześniej był użytkowany m.in. przez Bulgaria Air, Uganda Airlines i Air France. W internecie piszą ludzie, którzy latali tym samolotem – wskazują na jego fatalny stan, na niedziałające oświetlenie i złamane oparcia krzeseł.

Agencja Interfax podała, że maszyna ta już raz lądowała awaryjnie w Kazaniu – 26 listopada 2012 roku. Przyczyną było rozhermetyzowanie samolotu. Maszyna zawróciła na lotnisko po 20 minutach. Na pokładzie było wówczas 78 osób. Nikt nie ucierpiał.

Linie Tatarstan to narodowy przewoźnik lotniczy Tatarstanu. Na rynku działa od 1999 roku. Obsługuje regularne połączenia lotnicze na terytorium Rosji. Lata też do niektórych stolic państw WNP (Baku, Duszanbe, Erewan i Taszkient) oraz kilku miast europejskich (Praga, Stambuł). Wykonuje również loty czarterowe. W swoim parku ma samoloty Boeing 737-500 i Boeing 737-400, Airbus A319 oraz TU-154.

 

Władimir Putin, prezydent Rosji, już zwołał specjalną komisję, która ma wyjaśnić dokładne okoliczności katastrofy boeinga. Putin oraz premier Dmitrij Miedwiediew przekazali wyrazy głębokiego współczucia rodzinom i bliskim ofiar.

Źródło: rmf24, PAP

0 0 votes
Article Rating