Naukowcy z NASA twierdzą, że odkryli dowody na to, że na Marsie występowało życie. Są to bogate w węgiel fragmenty skał, a także niewielkie tunele, które mogły zostać wydrążone przez żywe organizmy.
Meteoryt od dawna intrygował naukowców, a po serii badań okazało się dla nich jeszcze ciekawszy, bo może być on dowodem na to, że na Marsie istniało życie.
W skale znaleziono bowiem wiele mikroskopijnych tuneli i bogate w węgiel sferule (kule hematytu). Dlaczego to odkrycie jest takie ważne? Specjaliści wyjaśniają, że tunele w skałach są prawdopodobnie efektem działalności niewielkich żywych organizmów. Z kolei węgiel to jeden z pierwiastków niezbędnych do życia.
Marsjańskie skały podobne do ziemskich
Mimo, że wyniki badań nie są bezsprzecznym dowodem na istnienie życia na Marsie, to naukowcy twierdzą, że w skałach zawarte jest „coś naprawdę specjalnego”
– Nie możemy wykluczyć, że fragmenty bogate w węgiel są wytworem mechanizmów abiotycznych (nieożywionych – red.), jednak tekstura i skład skały są podobne do skał występujących na Ziemi, które powstały w wyniku działania czynników biotycznych. Oznacza to, że marsjańskie struktury również mogły powstać w wyniku takich działań – zaznaczają eksperci.
Nie wszyscy naukowcy są aż tak entuzjastycznie nastawieni wobec najnowszych wyników, dlatego zespół badawczy planuje kontynuować i rozszerzyć badania 13,5 kilogramowego meteorytu Yamato 000593.
Dotychczas wszystkie wyniki analiz zostały opublikowane na łamach czasopisma „Astrobiology”.