Najnowszy bilans skutków silnego trzęsienia ziemi mówi o co najmniej 7 zabitych i 394 rannych. Wstrząs o magnitudzie 6,6 nawiedził we wtorek wyspę Mindanao na południu Filipin.

Wśród nowych ofiar śmiertelnych władze wymieniają kobietę, której dom został zniszczony w wyniku osunięcia się ziemi. Kolejny zabity nie został jeszcze zidentyfikowany.

Ponadto zginął 66-letni mężczyzna, w wyniku obrażeń głowy, 15-letniego chłopca zabił lecący gruz; zginął również 22-letni ojciec z 7-letnim synem, a także 23-letnia kobieta w ciąży.

Według najnowszych danych do szpitali i klinik w wyniku trzęsienia ziemi na Minandao trafiły w sumie 394 osoby; większość – w prowincji Cotabato leżącej na południowym zachodzie wyspy.

Skutki wstrząsu – który uszkodził co najmniej 133 obiekty infrastruktury publicznej i około 90 procent domów w prowincji Tulunan – odczuło ponad 8,4 tysięcy ludzi, z których 3,5 tys. ewakuowano do specjalnych ośrodków.

Przyczyny trzęsienia ziemi

Według Filipińskiego Instytutu Sejsmologii i Wulkanologii trzęsienie ziemi spowodował ruch w lokalnym uskoku na głębokości około 7 kilometrów.

Uskok zlokalizowany jest na północny wschód od miasta Tulunan (prowincja Cotabato) i około 60 kilometrów od Davao – największego miasta na wyspie i trzeciego na całych Filipinach. Choć trzęsienie nie wywołało fal tsunami, nastąpiło po nim ok. 270 wstrząsów wtórnych, a magnituda niektórych z nich wyniosła aż 6,1.

Pierścień ognia

Filipiny położone są w tak zwanym Pacyficznym Pierścieniu Ognia, czyli bardzo aktywnym regionie sejsmicznym, który otacza Ocean Spokojny. Znajdują się tam 452 wulkany i występuje około 90 procent wszystkich trzęsień ziemi na świecie.

Źródło: PAP
0 0 votes
Article Rating