Mieszkańcy amerykańskiego Pittsburgha byli świadkami niecodziennego i groźnie wyglądającego zdarzenia. W poniedziałkowy poranek autobus przejeżdżający jedną z ulic wpadł do leju krasowego.

Zapadlina otworzyła się pod pojazdem w czasie postoju na czerwonym świetle. W leju znalazła się tylna – najcięższa część autobusu z silnikiem.

W autobusie były dwie osoby – kierowca i jeden pasażer. Jak podały lokalne media, obaj wydostali się z pojazdu o własnych siłach, ale pasażer doznał niewielkich obrażeń.

Służby badają, jak doszło do wypadku. Część ulicy może być wyłączona z ruchu nawet przez sześć do ośmiu tygodni. Inżynierowie muszą zbadać stabilność nawierzchni ulicy.

Leje w ziemi

Lej krasowy to okrągłe lub eliptyczne zagłębienie terenu, które zwykle jest naturalną formą ukształtowania powierzchni ziemi. Takie otwory powstają w efekcie stopniowego wypłukiwania słabo związanego podłoża skalnego (np. wapienia) przez płynącą wodę, zapadnięcia się stropu jaskini albo obniżenia się lustra wody. Lejem krasowym może być też wejście do położonej głębiej jaskini.

Leje krasowe pojawiają się stopniowo lub nagle. Występują na całym świecie, ale powszechne są na terenach, gdzie dominują wapień, halit albo inne skały łatwo ulegające rozpuszczeniu przez wodę. Ich średnica może się wahać od kilkudziesięciu centymetrów do kilkuset metrów.

 

 

 

Źródło: Reuters, CNN, pittsburgh.cbslocal.com
0 0 votes
Article Rating