Recesja – to słowo pada często odniesieniu do światowej gospodarki, ale tym razem chodzi o obniżenie aktywności Słońca, o czym donoszą brytyjskie media. Przechodzimy właśnie okres zmniejszonej aktywności na powierzchni tej życiodajnej gwiazdy.

Słabsze stało się jej pole magnetyczne, co może powodować burze i zakłócać działanie instrumentów na stacjach kosmicznych. Może także wpłynąć na zmianę temperatury powietrza na Ziemi.

Jest to bowiem cykliczne zjawisko, które powtarza się ze średnią częstotliwością co około 11 lat (10.6). W przeszłości mogło przyczynić się do różnych zjawisk klimatycznych, ale nie ma na to jednoznacznych dowód.

Jednym z nich była tzw. mała epoka lodowcowa, która w okresie od średniowiecza do XVIII wieku przyniosła nieznaczne ochłodzenie atmosfery. Zdarzały się wówczas przypadki zamarznięcia Tamizy w Londynie, a raz nawet odnotowano w lipcu opady śniegu.

24 cykl słoneczny z minimum na początku 2009 roku

Ostatni raz nasz układ doświadczył mniejszej aktywności Słońca w 2009 roku. Dokonane pomiary dowiodły, że aktywność Słońca spadła wtedy do najmniejszego poziomu od stu lat.

Od kilku miesięcy widać powolny wzrost aktywności Słońca, co doskonale pasuje do wyliczeń dla 25 cyklu słonecznego.

 

 

Źródło: BBC
0 0 votes
Article Rating