Osiąga do siedmiu metrów wysokości, kwitnie raz na kilka lat i wydziela intensywny zapach rozkładającej się padliny. W jednym z belgijskich ogrodów botanicznych rozkwitło dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum).

W belgijskim ogrodzie botanicznym Meise rozkwitła ogromna atrakcja. Ogromna także dosłownie, ponieważ jeden jej liść może osiągać do siedmiu metrów wysokości. Kwiat ten to dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum).

Zwykle wydarzenie przyciąga tysiące miłośników kwiatów. W tym roku, ze względu na pandemię – wydarzenie było transmitowane w sieci. Trwało 72 godziny.

Nieprzyjemny zapach

Chociaż dziwidło wygląda imponująco, przebywanie w jego okolicach nie należy do najprzyjemniejszych. Wszystko z powodu zapachu, jaki wydziela. Niektórzy porównują tę woń do odoru rozkładającej się padliny, „tysiąca wymiotów”, nieświeżej ryby czy sera limburskiego (sera podpuszczkowego o silnym, nieprzyjemnym zapachu).

Zapach najbardziej intensywny jest w nocy. Ma przyciągać padlinożerne owady.

Oprócz tego cechą dziwidła jest pojedyncza kremowa kolba o wysokości od 80 centymetrów do 3,3 metra. Na niej znajdują się kwiaty. Pierwsze kwitnienie rośliny następuje około 10 lat po ukorzenieniu się bulwy. Potem kwiat rozkwita raz na od trzech do sześciu lat.

 

Na żywo

 

Źródło: Reuters
0 0 votes
Article Rating