Strażacy ze stanu Kalifornia przetarli oczy ze zdumienia, gdy odkryli, że w kominie w mieście Montecito utknęło około tysiąca niewielkich ptaków. Co ciekawe, podobna sytuacja zdarzyła się kilka dni wcześniej, w mieście znajdującym się 130 km dalej. Oba miejsca znajdują się w odległości około 60 km od uskoku San Andreas.

W ostatnim czasie w stanie Kalifornia duża liczba ptaków wdarła się do dwóch budynków mieszkalnych przez kominy.

Jak donoszą lokalne media, właściciel jednego z domów w mieście Torrance przekazał, że dwa tygodnie temu w środę 21 kwietnia przez kilka dni znajdowało się u niego ponad 800 ptaków. Zwierzęta latały dosłownie wszędzie i trudno było je powstrzymać.

– To trudno wytłumaczyć – powiedział właściciel. – Jeśli nie zobaczysz tego na własne oczy, nigdy w to nie uwierzysz – dodał.

Podobnie było w innej miejscowości

Zaledwie kilka dni później, 25 kwietnia w miejscowości Montecito, kilka godzin jazdy na północ od Torrance, doszło do podobnej sytuacji. W niedzielę wieczorem miejscowa straż pożarna otrzymała wezwanie do domu, w którym około tysiąca ptaków z rodziny jerzykowatych utknęło w kominie domu. Strażacy zamieścili film z akcji, na którym widać zgromadzone ptaki.

„Strażacy liczyli, że ptaki przez noc same wylecą i odetkają komin” – napisano w komunikacie prasowym straży pożarnej w Montecito. Jednak takie samo wezwanie pojawiło się też kolejnego dnia. „Nadal tam siedziały” – podali strażacy.

Do pomocy postanowiono wezwać pracowników służb zajmujących się ochroną zwierząt. Ci przez cały poniedziałek próbowali opracować sposób na wypuszczenie ptaków na zewnątrz. Ostatecznie zwierzęta wydostały się na powietrze przez tylne drzwi domu.

Nie wiadomo, jaki był powód gościny tak ogromnej liczby ptaków, jednak jerzyki znane są z tego, że lubią zagnieżdżać się w okolicach kominów.

Bliskość uskoku San Andreas

Odległości opisałem na mapie.

Uskok San Andreas – uskok transformacyjny przebiegający przez zachodnią i południową Kalifornię.

Należy do pacyficznego systemu rozłamów skorupy ziemskiej, ciągnącego się wokół Oceanu Spokojnego. Biegnie od Przylądka Mendocino na północnym zachodzie po Zatokę Kalifornijską na południowym wschodzie i przedłuża się prawdopodobnie pod wodami Zatoki Kalifornijskiej w kierunku południowo-wschodnim.

Uskok San Andreas oddziela dwie, poruszające się w przeciwnych kierunkach, płyty litosfery: pacyficzna (po południowo-zachodniej stronie) i północnoamerykańska (po północno-wschodniej). Miasto San Francisco znajduje się na północno-wschodnim skrzydle uskoku, tam, gdzie wychodzi ono w ocean, natomiast miasto Los Angeles – na skrzydle południowo-zachodnim (pacyficznym). Na podstawie wieloletnich obserwacji stwierdzono, że w czasach historycznych wzdłuż uskoku San Andreas zachodzi głównie ruch poziomy – taki uskok nazywa się przesuwnym. W ciągu ostatnich 30-40 tys. lat przesunięcie to wyniosło ok. 1 km. W całym plejstocenie wielkość tego przesunięcia wyniosła 15–30 km. Wielkość przesunięcia dla starszych osadów jest jeszcze większa: osady pliocenu uległy przesunięciu o 50–70 km, zaś mioceńskie – o około 100 km. Płyta pacyficzna przemieszcza się aktualnie na północny zachód, natomiast płyta kontynentalna – na południowy wschód. Szybkość tego ruchu względnego wynosi obecnie średnio 5 centymetrów na rok. Uskok osiąga 15 km głębokości, a jego wiek określa się na 20 milionów lat.

Uskok San Andreas o długości 1200 km na przeważającym odcinku jest niewidoczny (przykryty przez młode osady), są jednak miejsca, w których pozostawia wyraźne ślady. Z uskokiem San Andreas wiążą się trzęsienia ziemi nawiedzające Kalifornię, m.in. w 1906.
Źródło: Wikipedia.org

 

 

5 1 vote
Article Rating