Urugwajskie służby przechwyciły niemal 6 ton kokainy, co – jak podkreślają – jest rekordową ilością w historii tego kraju. Najpierw skonfiskowano 4,4 tony narkotyków w porcie Montevideo, a kolejne 1,5 tony znaleziono później na ranczu. Urugwaj coraz częściej jest wykorzystywany jako punkt przerzutowy do transportu narkotyków z Ameryki Łacińskiej do Afryki i Europy.

Szacuje się, że całkowita wartość tych narkotyków wynosi około 1,3 miliarda dolarów.

Narkotyki odkryte w porcie Montevideo zostały ukryte w pojemnikach z mąką sojową, które miały dotrzeć do stolicy Togo – Lome. Jak przekazali urzędnicy, odkrycia w porcie dokonano, gdy skanery wykazały „anomalie” w kontenerach.

Dodatkowe podejrzenia służb wzbudził fakt, że firma eksportowa nigdy nie transportowała tak dużej ilości soi, a sama soja nie jest tak powszechnie spożywana w Afryce.

Przemyt kokainy na świecie

Szef urugwajskiego urzędu celnego Jaime Borgiani powiedział, że nie wiadomo dokładnie, skąd pochodzi kokaina, ale że została załadowana na ciężarówki we wtorek na ranczu w departamencie Soriano, około 290 km od Montevideo.

Urugwajska gazeta „El Pais” przekazała, że policja znalazła tam dodatkowe 1,5 tony narkotyku. Właściciel rancza i jego syn zostali aresztowani wraz z dwoma pracownikami.

– Ważne jest, aby pokazać światu i handlarzom narkotyków, że nie zadziera się z urugwajskimi celnikami – powiedział Borgiani. – Podjęliśmy niezbędne kroki, by pozbyć się tej plagi z kraju – dodał.

Coraz więcej kokainy

Jak zauważa BBC, w ostatnim czasie nastąpił gwałtowny wzrost dostępności narkotyku w związku z coraz bardziej powszechną uprawą koki na świecie. Skala zjawiska jest największa od prawie 20 lat.

Na początku tego roku unijna agencja antynarkotykowa ostrzegała, że władze europejskie przechwytują rekordowe ilości coraz czystszej kokainy, a przedsiębiorczy przestępcy zakładają „telefoniczne centra kokainowe”, aby zapewnić szybką i elastyczną dostawę.

W sierpniu urzędnicy celni w Hamburgu znaleźli podczas rutynowej kontroli ponad 4 tony kokainy o wartości około 1 mld euro. Przesyłka była transportowana z Montevideo w Urugwaju do Belgii. Została zgłoszona jako soja, a narkotyki były ukryte w torbach sportowych wewnątrz kontenera.

W czerwcu władze australijskie przejęły największy w historii kraju transport metamfetaminy. 1,6 tony narkotyku, o szacunkowej wartości rynkowej 1,2 mld dolarów, znaleziono ukryte wewnątrz głośników stereo w porcie w Melbourne. Przesyłka pochodziła z Tajlandii.

W Wielkiej Brytanii we wrześniu znaleziono prawie 1,3 tony heroiny o rynkowej wartości 120 mln funtów (155 mln dolarów), która była ukryta w ręcznikach i szlafrokach na kontenerowcu.

Źródło: BBC
0 0 votes
Article Rating