Wciąż trwają poszukiwania skutecznego leku na COVID-19, a najnowsze wyniki badań przeprowadzonych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wskazują, że być może lekiem tym okaże się Sotrovimab.

Sotrovimab może okazać się bardzo skutecznym lekiem na COVID-19. Dużo nadziei w tej sprawie dają wyniki pierwszych testów tego preparatu, które ujawnili lekarze z ZEA. Stosowanie Sotrovimabu skutkowało poprawą stanu aż 97 proc. pacjentów

 

Sotrovimab skutecznym lekiem na COVID-19?

Sotrovimab to preparat stworzony przez brytyjski koncern farmaceutyczny GlaxoSmithKline oraz amerykańską firmę Vir Biotechnology. Pod koniec maja 2021 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (ang. U.S. Food and Drug Administration, FDA) wydała warunkową zgodę na jego stosowanie w niektórych przypadkach.

Kilka tygodni później pierwsza dostawa tego leku trafiła do klinik w Abu Zabi. Teraz władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich ujawniły informacje o tym, jak Sotrovimab zadziałał w przypadkach 658 pacjentów zmagających się z COVID-19, którym nowy lek przeciwwirusowy podano w okresie 16-29 czerwca 2021.
Stworzony na bazie przeciwciał klonalnych (wykazujących cechy identyczne z przeciwciałami naturalnymi) preparat od GSK i Vir Biotechnology w ZEA podano w większości pacjentom w wieku powyżej 50. roku życia, którzy należeli do grup podwyższonego ryzyka także ze względu na tzw. choroby współistniejące.
Pozostali pacjenci covidowi leczeni Sotrovimabem to natomiast kobiety ciężarne oraz zagrożone ciężkim przebiegiem COVID-19 dzieci powyżej 12. roku życia.

Ponad 97-proc. skuteczność Sotrovimabu w pierwszych testach w ZEA

Co ciekawe, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zdecydowano się na nieco inne zastosowanie leku Sotrovimab niż to, w przypadku którego amerykańska FDA dała mu zielone światło. W Stanach Zjednoczonych nie zgodzono się na podawanie go pacjentom w ciężysz stanach.

Wyniki osiągnięte przez arabskich lekarzy w pierwszych tygodniach wykorzystywania tego leku na COVID-19 są jednak niezwykle optymistyczne. Jak bowiem poinformowano, jakąkolwiek istotną poprawę zauważono u 97 proc. pacjentów leczonych Sotrovimabem co najmniej przez pięć dni, a następnie dochodziło do pełnego ustąpienia objawów.
Teraz lekarze z ZEA planują prowadzić dalsze testy nowego leku na COVID-19 i jak najszybciej podzielić się swoimi wnioskami z kolegami na całym świecie.
Bo Sotrovimab może być narzędziem niezwykle pomocnym w walce z pandemią koronawirusa nie tylko ze względu na tę dobrze zapowiadającą się skuteczność. Już pierwsze badania laboratoryjne wykazały bowiem, że jest on skuteczny w przypadku zakażenia większości wariantów SARS-CoV-2.
Źródło: Reuters
0 0 votes
Article Rating