W poniedziałek 11 maja na Ziemię spadła prawie 18-tonowa pozostałość po chińskiej rakiecie Długi Marsz 5B. Według astrofizyka Jonathana McDowella był to największy obiekt, jaki w niekontrolowany sposób wrócił na Ziemię od prawie 30 lat.

5 maja na orbitę ziemską wystrzelono chińską rakietę Długi Marsz 5B (Chang Zheng 5). Po prawie tygodniu orbitowania wokół Ziemi jej rdzeń powrócił do naszej atmosfery.

Amerykańska 18. eskadra kontroli przestrzeni kosmicznej, zajmujący się kontrolą kosmiczną, poinformował na Twitterze, że pozostałość rakiety Długi Marsz 5B powróciła do atmosfery ziemskiej 11 maja o godzinie 08.33 czasu pacyficznego (w Polsce była wtedy godz. 17.33)  nad Oceanem Atlantyckim.

Największy od prawie 30 lat

Według astrofizyka z Uniwersytetu Harvarda Jonathana McDowella, który zajmuje się śledzeniem takich obiektów na orbicie, w tym czasie pozostałość rakiety była tuż przy zachodnim wybrzeżu Afryki, niedaleko Nawakszutu – stolicy Mauretanii. McDowell poinformował o tym na Twitterze. Dodał, że niekontrolowana ścieżka ponownego wejścia rakiety w atmosferę była w dużej mierze zdeterminowana przez ostatnie dni pogody kosmicznej.

Zdaniem McDowella, pozostałość rakiety była najcięższym orbitującym obiektem, który spadł w niekontrolowany sposób na Ziemię od prawie 30 lat. Ważyła 17,8 tony.

Chiny wystrzeliły potężną rakietę Długi Marsz-5B z prototypem nowego statku kosmicznego

 

Źródło: LiveScience, Forbes, CNN
0 0 votes
Article Rating