Naukowcy z Obserwatorium Gemini na Hawajach pokazali niezwykłe zdjęcie Jowisza. Powstało z wielu ujęć i przedstawia piątą planetę od Słońca w zupełnie innym wydaniu.

Niezwykłe zdjęcie Jowisza wykonane w wysokiej podczerwieni 4.7 μm (International Gemini Observatory/NOIRLab/NSF/AURA M.H. Wong (UC Berkeley) and team Acknowledgments: Mahdi Zamani)

Astronomowie za pomocą teleskopu Gemini’s North na Hawajach uzyskali bardzo wyraźne zdjęcia Jowisza w podczerwieni.

Widać na nich żarzące się obszary ciepła ukryte pod chmurami gazowego olbrzyma. To jedna z najostrzejszych obserwacji tej planety dokonana z Ziemi, jaką kiedykolwiek zrobiono.

Zdjęcie złożone z wielu zdjęć

Naukowcy podzielili tarczę Jowisza na dziewięć obszarów. W każdym z nich zrobili 38 zdjęć, z których wybrali po około 10 procent tych najlepszych, najostrzejszych. W ramach każdej partii wybrane obrazy połączyli w jeden, a w końcowej fazie powstałe dziewięć ujęć zestawili w całość.

W ten sposób powstał jeden wyraźny obraz planety, który możecie zobaczyć poniżej.

Jak lampa na Halloween

Jeden z dwóch teleskopów Obserwatorium Gemini – Gemini’s North, nazywany również Bliźniakiem Północnym – znajduje się na hawajskiej górze Mauna Kea. Jest jednym z najbardziej zaawansowanych teleskopów, który daje możliwość wysokiej jakości obserwacji w podczerwieni.

Porównanie różnicy w jakości zdjęć (International Gemini Observatory/NOIRLab/NSF/AURA, M.H. Wong (UC Berkeley) and team Acknowledgments: Mahdi Zamani)

Gemini’s North pozwala astronomom wniknąć głębiej w potężne burze na Jowiszu. Wykorzystywane przez teleskop światło podczerwone może przeniknąć przez cienką mgłę, ale już nie przez grubsze chmury znajdujące się wysoko w atmosferze planety. Tworzy to tzw. efekt „jack-o-lantern”, jak w przypadku halloweenowej lampy wydrążonej z dyni. Ciepłe, głębokie warstwy atmosfery gazowego olbrzyma świecą się przez szczeliny w grubej pokrywie chmur.

Na filmie widać proces wykonywania zdjęć pojedynczych fragmentów planety opisaną wyżej techniką. Po lewej stronie widać pojedyncze zdjęcia, a po prawej ich umiejscowienie w całej wizualizacji. Te akurat wykonano 8 kwietnia 2019 roku.

 

 

Źródło: BBC, Gemini Obseravatory, https://www.gemini.edu/pr/gemini-gets-lucky-and-takes-deep-dive-jupiter-s-clouds
0 0 votes
Article Rating