Naukowcy dowiedli, że jest na Ziemi miejsce, w którym nie występują żadne formy życia. To część wulkanu Dallol w Etiopii. Szczegółowe badania wykazały, że w tamtejszych zbiornikach wodnych nie spotkamy żadnych mikroorganizmów.

Życie na Ziemi istnieje w różnych ekstremalnych warunkach. Od suchych i gorących pustyń, przez najbardziej mroźne tereny, po najgłębsze partie oceanów. Jednak najnowsze badania pokazują, że jest miejsce, w którym nie ma go wcale – pomimo że jest tam woda w stanie ciekłym. Dowiedli tego naukowcy z Francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS).

Mowa o części wulkanu Dallol w Etiopii znajdującym się w depresji nazywanej Kotliną Danakilską. Temperatura w okresie zimowym w ciągu dnia może przekraczać w okolicy Dallola nawet 45 stopni Celsjusza.

Stawy powstałe w kraterze wypełnione są wrzącą, ekstremalnie słoną i kwaśną wodą – tak bardzo, że w niektórych pH wynosi poniżej zera, co jest możliwe wyłącznie w wyjątkowych okolicznościach. Nad kraterem unoszą się też toksyczne gazy, a on sam otoczony jest różnymi minerałami. Ich nagromadzenie tworzy niezwykłą paletę barw i formacji.

Szczegółowe badania

Badacze CRNS przeprowadzili wiele testów mających na celu odnalezienie jakichkolwiek mikroorganizmów. W trakcie badań analizowano skład chemiczny zbiorników wodnych. Okazało się, że stawy zawierają sole chaotropowe zaburzające sieci wiązań wodorowych między cząsteczkami wody. Dzięki temu badacze dowiedli, że w rejonie krateru nie ma warunków, które umożliwiałyby powstawanie jakichkolwiek form życia w akwenach.

– Po przeanalizowaniu znacznie większej liczby próbek niż poprzednio i zastosowaniu odpowiednich środków kontroli, doszliśmy do wniosku, że w tamtejszych wodach i przylegających do nich bogatych w magnez jeziorach solankowych nie istnieje życie mikrobiologiczne – powiedziała López García, autorka badań.

Nieco inaczej wygląda sprawa poza stawami.

– Istnieje tam duża różnorodność halofilnych archeonów, czyli prymitywnych mikroorganizmów kochających sól. Występują one wokół źródeł hydrotermalnych na pustyni i w kanionach solankowych złożonych między innymi z krzemionki, ale nie w samych basenach. Nie ma ich też w tak zwanych czarnych i żółtych jeziorach Dallol obfitych w magnez – powiedziała García.

 

 

Źródło: CNN

 

0 0 votes
Article Rating