Isamu Akasaki, Hiroshi Amano i Shuji Nakamura zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Nagrodzono ich za wynalezienie wydajnej diody LED emitującej niebieskie światło.

Akasaki, Amano i Nakamura

Ich wynalazek umożliwił wytwarzanie jasnych i energooszczędnych źródeł światła białego. Naukowcy podzielą się po równo kwotą 8 mln koron szwedzkich (ok. 3,6 mln zł).

Odkrycie tegorocznych laureatów nagrody Nobla z fizyki pomogło opracować bardziej wydajne, oszczędne i ekologiczne źródła światła – uzasadnił Komitet Noblowski. Może to poprawić jakość życia 1,5 mld ludzi na świecie bez dostępu do sieci elektrycznej. Dzięki niewielkiemu zapotrzebowaniu na energię niebieskie diody LED mogą być zasilane tanimi źródłami energii, np. bateriami słonecznymi.

Naukowcy z Japonii

Asako i Amano mieszkają w Japonii. Nakamura również urodził się w tym kraju, ale obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych.

W zeszłym roku nagrodę przyznano Brytyjczykowi Peterowi Higgsowi i Francois Englertowi (Belgia), których teoria wyjaśnia, skąd się bierze masa.

Słuszność teorii potwierdziło odkrycie w 2012 roku bozonu Higgsa, znanego też „boską cząstką”. Prace noblistów uzupełniły teorię nazywaną Modelem Standardowym.

To druga Nagroda Nobla przyznana w tym roku. W poniedziałek ogłoszono, że w dziedzinie medycyny nagrodzeni zostaną John O’Keefe oraz małżeństwo May-Britt i Edvard I. Moser za odkrycie w mózgu „wewnętrznego GPS-u” – neuronów, które umożliwiają orientację w przestrzeni.

0 0 votes
Article Rating