Od pewnego momentu niemalże wszystkie kłopoty zdrowotne – otyłość, bóle głowy czy pleców – zrzucano na karb długich godzin spędzonych na krześle przy biurku. Przyjęło się, że siedzący tryb pracy jest szkodliwy i należy co jakiś czas „wstać rozprostować kości”. Trwające 16 lat badania grupy naukowców tymczasem podważają tę tezę i wskazują, że siedzenie samo w sobie nie jest specjalnie szkodliwe.

Siedzenie

Najnowsze badania grupy naukowców związanych z Uniwersytetem w Exeter i Uniwersytetem Londyńskim podważają dotychczasowe ustalenia, jakoby długie siedzenie w miejscu zwiększało ryzyko przedwczesnej śmierci nawet w przypadku umiarkowanej aktywności fizycznej.

 

Tysiące przez lata

Tezę, którą obalono na łamach magazynu „International Journal of Epidemiology”, naukowcy postawili po 16 latach badań nad grupą ponad 5 tys. osób. Analizując zebrane podczas najdłuższego badania nad tym zagadnieniem informacje, ustalili, że siedzenie nie jest powiązane z ryzykiem wcześniejszej śmierci.

W badaniach uwzględniano cztery rodzaje siedzenia: spoczynkowe, w trakcie pracy, w czasie wolnym podczas oglądania telewizji i w wolnych chwilach spędzonych bez towarzystwa telewizora. Uczestniczący w badaniu – 3720 mężczyzn i 1412 kobiet – podawali uczonym także detale dotyczące ich aktywności fizycznej i precyzowali, ile czasu dziennie spacerują.

 

Wszystkie możliwe zmienne

W analizie uwzględniono również takie czynniki, jak wiek, płeć, ogólną kondycję zdrowia, status społeczno-ekonomiczny, pochodzenie, sposób odżywiania i nałogi, takie jak picie alkoholu czy palenie papierosów. Podczas trwających 16 lat badań wykazano, że siedzenie – czy to przed telewizorem, czy w pracy – nijak nie miało przełożenia na śmiertelność.

 

Zachwiana teza

Takie ustalenia podważają dotychczasową tezę, jakoby siedzenie samo w sobie było szkodliwe dla człowieka, nawet jeśli regularnie się spaceruje lub uprawia sport. To sprzeczne z zaleceniami brytyjskiej Narodowej Służby Zdrowia (National Health Service – przyp. red.), które odradzają spędzania wielu godzin w pozycji siedzącej, bez względu na stopień aktywności fizycznej.

Dr Melvyn Hillsdo z Katedry Zdrowia i Sportu Uniwersytetu Londyńskiego podkreślał, że problem leży nie w siedzeniu czy staniu, bo one same w sobie nie są groźne dla zdrowia. Szkodliwa w skutkach jest znikoma aktywność fizyczna.

– Każda pozycja jaką przyjmujemy na dłuższy okres, na utrzymanie której wydatkujemy znikomą ilość energii, stanowi problem. On nie leży w siedzeniu jako takim – podkreślił dr Hillsdo.

 

Źródło: science daily, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating