Datowanie dendrochronologiczne sosny bośniackiej (Pinus heldreichii) z gór Pindos na północy Grecji wykazało, że ma ona ponad 1075 lat i jest jednym z najstarszych drzew żyjących w Europie. Sędziwy okaz odkryli naukowcy z 3 Uniwersytetów: Sztokholmskiego, w Moguncji i Arizony. Szefem wyprawy był szwedzki dendrochronolog Paul J. Krusic.

Najstarsze drzewo w Europie, jakie udało się odnaleźć ma ponad 1075 lat

Na granicy drzew gór Pindos odkryto ponad 12 tysiącletnich okazów. Wiele lat temu czytałem pracę dyplomową o tym bardzo interesującym lesie z Grecji. Zespół próbuje odtworzyć historię klimatu, dlatego jednym z motywów było znalezienie starych drzew. By określić wiek, musimy pobrać rdzeń, sięgający od zewnątrz do samego środka. [W tym przypadku] mierzy on metr i ma 1075 słojów rocznych – opowiada Krusic.

Zespół liczy na to, że słoje roczne z drzew takich jak opisana sosna bośniacka i tych przewróconych w ubiegłych stuleciach staną się źródłem danych nt. warunków środowiskowych panujących w minionych tysiącleciach.

Naukowcy nadali sośnie imię AdonisZważywszy na historię otaczającą drzewo, jestem pod wrażeniem: te wszystkie imperia, które się tu przewijały (Bizantyńskie i Ottomańskie), ci wszyscy ludzie… Tyle rzeczy mogło doprowadzić do końca Adonisa, tymczasem las pozostawał zasadniczo nietknięty przez ponad tysiąc lat.

Tysiącletnie drzewa znaleziono podczas ekspedycji badawczej przeprowadzonej w ramach Navarino Environmental Observatory, wspólnego przedsięwzięcia Uniwersytetu Sztokholmskiego, Akademii Ateńskiej i firmy TEMES.

 

Polska – Cis Henrykowski

Grecja – Kaštel Štafilić – Stara Oliwka

 

Źródło: Stockholm University, KopalniaWiedzyphys.org
0 0 vote
Article Rating