Holendrzynajwyższymi mężczyznami na świecie, a Łotyszki najwyższymi kobietami – wynika z badania, którego rezultaty opublikowano w naukowym czasopiśmie internetowym „eLife”. Naukowcy prześledzili tendencje w tej dziedzinie w latach 1914-2014.

Holendrzy są najwyższymi mężczyznami na świecie

Holendrzy są najwyższymi mężczyznami na świecie

Holendrzy mają średnio 183 cm wzrostu, a Łotyszki – 170 cm. Z kolei najniżsi mężczyźni na ziemi mieszkają w Timorze Wschodnim (mają średnio 160 cm), a kobiety – w Gwatemali (150 cm).

Holendrzy są najwyższymi mężczyznami na świecie

Na drugim miejscu za Holendrami wśród najwyższych mężczyzn znaleźli się Belgowie, za nimi Estończycy, Łotysze i Duńczycy. Z kolei Holenderki są drugimi najwyższymi na świecie kobietami, zaraz po nich są Estonki, Czeszki i Serbki.

Mężczyźni z Polski są w tej klasyfikacji na 34. miejscu, a Polki – na 33. Polacy mają średnio 177 cm wzrostu, a Polki – 164 cm.

Z raportu wynika, że w ciągu ostatniego wieku najbardziej urośli mężczyźni z Iranu (średnio o 16 cm) i kobiety z Korei Południowej (20 cm). Sto lat temu Polacy byli w tym rankingu na 71. miejscu, a Polki – na 121.

Najwyżsi są Holendrzy

Najwyżsi są Holendrzy 1

Portal BBC podkreśla, że od początków XX wieku najbardziej urośli ogólnie mieszkańcy Azji Wschodniej i Europy Południowej. Natomiast najmniejszy wzrost odnotowano wśród mieszkańców Azji Południowej – np. Hindusów, Pakistańczyków czy Banglijczyków – i Afryki Subsaharyjskiej. W tych regionach ludzie urośli o 1-6 cm – tłumaczył współautor badania James Bentham z Imperial College London. W niektórych krajach, np. w Ugandzie czy Sierra Leone, ludzie są nawet o parę centymetrów niżsi niż sto lat temu – zauważa BBC.

Jak powiedział w rozmowie z BBC Majid Ezzati, także pracujący nad badaniem naukowiec z londyńskiego uniwersytetu, za wzrost „w około jednej trzeciej odpowiadają geny, ale to nie wyjaśnia zmian na przestrzeni lat”. Geny nie zmieniają się tak szybko i nie różnią się aż tak bardzo w zależności od miejsca. Więc zmiany na przestrzeni lat i różnice geograficzne są w dużej mierze zależne od czynników środowiskowych – dodał. Jego zdaniem kluczowymi czynnikami wpływającymi na wzrost są standardy w opiece zdrowotnej, warunki sanitarne i odżywianie. Ważny jest także stan zdrowia matki i jej sposób odżywiania w czasie ciąży.

Nad raportem pracowało ok. 800 naukowców. Został on opracowany przez eLife we współpracy z NCD Risk Factor Collaboration – grupą badaczy związaną ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO).

 

Źródło: PAP, rmf24
0 0 votes
Article Rating