Jak podaje USGS Hawaiian Volcano Observatory w dniu 26 lipca 2016 r. o godzinie 1:12 czasu lokalnego, lawa 61G dotarła do Oceanu Spokojnego. Były to kolejne „zaślubiny” ognia i wody od sierpnia 2013 roku.

Spływ lawy do oceanu

Spływ lawy do oceanu

Strumień lawy wypływający ze stożka Pu’u 'O’o w Parku Narodowym Hawajskich Wulkanów na Big Island, jest konsekwencją erupcji wulkanu Kilauea, jaka miała miejsce 24 maja tego roku.

Lawa

Wejście lawy do oceanu 4

Wejście lawy do oceanu

Wejście lawy do oceanu 2

Wejście lawy do oceanu 1

Rozgrzana lawa, spływająca kaskadami po zboczu klifu do oceanu, tworzy fascynujący, niezapomniany widok, przyciągający masę turystów czekających od tygodni na to niecodzienne wydarzenie.

Gdy stopiona lawa napotyka wodę, szybko się schładza, następuje hartowanie i lawa zamienia się w skałę. Jesteśmy wówczas świadkami, kiedy na naszych oczach, z minuty na minutę wyspa staje się coraz większa.

Hawaje - wejście lawy do oceanu tworzy deltę w pobliżu klifu oraz stalagmity z odpryskami - zdjęcie/ Epic Lava / Facebooka

Hawaje – wejście lawy do oceanu tworzy deltę w pobliżu klifu oraz stalagmity z odpryskami – zdjęcie/ Epic Lava / Facebooka

I chociaż to zjawisko jest fascynujące i piękne, jest również bardzo niebezpieczne.

Woda po kontacie z lawą, nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur. Wytwarzana para wodna może tworzyć kwaśny pióropusz, a ten z kolei podrażniać skórę, oczy i płuca.

Dlatego US Geological Survey wzywa zwiedzających do zachowania bezpiecznej odległości od przepływającej lawy i okolic, zarówno z wody jak i na piechotę.

Hawaje Pu 'O'o - Mapa przepływów na 27.07.2016 - mapa HVO

Kilauea jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie, wybucha, i to stale, od ponad 33 lat. W tym czasie wlewająca się do Oceanu Spokojnego lawa, powiększyła wyspę, dodając ponad 230 hektarów nowego lądu, oraz zdążyła pochłonąć buddyjski cmentarz oraz 189 domów.

 

Źródło: ibtimes, huffingtonpost, losyziemi
0 0 votes
Article Rating