Przez ostatni rok z powodu sytuacji na Ukrainie amerykańscy i ukraińscy astronomowie nie kontaktowali się ze sobą. Wspólna misja na Wenus i przygotowania do niej mogą być wznowieniem relacji pomiędzy ośrodkami naukowymi.

wenus

Ewentualna misja ma się odbyć w przyszłej dekadzie, w grę wchodzi także wysłanie na Wenus łazika. Amerykanie i Rosjanie uzgodnili odbycie kilku spotkań w przyszłym roku, w trakcie których przedyskutowany zostanie kształt misji.

NASA nie prowadziła programu dedykowanego Wenus od 1994 roku, kiedy sonda Magellan wykonała zdjęcia 98 proc. planety. Z kolei Rosjanie – z czasów największej świetności ich programu kosmicznego za ZSRR – mają za sobą udane lądowanie na drugiej najbliższej Słońcu planecie Układu Słonecznego. W latach 70. w ramach programu Venera Rosjanom udało się z powodzeniem wysłać na powierzchnię ciała niebieskiego sondę.

Misja Venera-D ma być nawiązaniem do tamtych czasów. Rosjanie nie wysłali z powodzeniem sondy na którąkolwiek planetę naszego układu od 1985 roku, kiedy w ramach misji Vega 1 i Vega 2 radzieckie sondy zbadały atmosferę… właśnie Wenus.

Tagi: Wszechświat, misja, Wenus, Układ Słoneczny
Źródło: polsatnews arstechnika
0 0 votes
Article Rating