Kosmiczny teleskop Keplera odkrył planetę podobną do naszej Ziemi. Skaliste ciało niebieskie jest podobnych rozmiarów co błękitny glob, a gwiazda wokół której krąży, daje podobne światło do słonecznego.

Kepler 452b i Ziemia - wizja artystyczna

Kepler 452b i Ziemia – wizja artystyczna

Amerykańska agencja kosmiczna potwierdziła, że teleskop kosmiczny Kepler odkrył planetę pozasłoneczną podobną do Ziemi, która znajduje się w ekosferze, czyli strefie sprzyjających warunków do życia.Do jej powstania niezbędne jest istnienie na wszystkich planetach układu w którym się znajduje warunków fizycznych i chemicznych, umożliwiających powstanie, utrzymanie i rozwój życia. Najważniejszym czynnikiem jest istnienie ciekłej wody.- To planeta najbardziej podobna do Ziemi, jaką do tej pory odkryliśmy – powiedział Jon Jenkins z NASA.

 

Poznajcie Keplera 452b

Ciało niebieskie, które nazywa się Kepler 452b jest o 60 proc. większe od Ziemi i znajduje się 1400 lat świetlnych od naszej planety. Badacze sądzą, że gwiazda wokół której krąży Kepler 452b jest o 10 proc. jaśniejsza i o 4 proc. większa od Słońca.

Kepler 452b jest więc pierwszą planetą o podobnych rozmiarach co Ziemia, orbitującej w ekosferze wokół gwiazdy podobnej do Słońca.

– Rok na tej planecie trwa tyle samo co na Ziemi – powiedział Jenkins.

 

Środowisko odpowiednie dla wzrostu roślin?

Naukowcy na konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek poinformowali również, że Kepler 452b jest skalistą planetą z grubą atmosferą, która może zawierać wodę.

– Światło emitowane przez tamtą gwiazdę jest bardzo podobne do światła słonecznego, więc podejrzewamy, ze rośliny w ten sam sposób mogłyby korzystać z fotosyntezy – mówi Jenkins.

 

1400 lat świetlnych

Niestety nieprędko pojawimy się w okolicach nowoodkrytej planety. 1400 lat świetlnych, to ponad 13 biliardów kilometrów. Jest to około 300 tysięcy razy dalej niż z Ziemi do Plutona.

0 0 votes
Article Rating