NASA opublikowała ciekawą animację, która przedstawia, jak wiruje wokół własnej osi Pluton i jego księżycowi towarzysze.

Ziemianie mogą podziwiać nocami tylko jedną stronę Księżyca. Druga jest całkowicie niewidoczna ze względu na synchroniczną rotację z naszą planetą. Z Ziemi widzimy tylko 59 proc. tarczy.

Jednak nie każdy satelita jest tak zgrany ze swoją planetą macierzystą. Pluton ma pięć księżyców, z czego każdy z nich ma inną rotację wokół własnej osi. Amerykańska agencja kosmiczna NASA opublikowała animację, obrazującą ruch obrotowy każdego satelity i ruch po orbicie wokół planety karłowatej.

 

Charon

Najbardziej zbliżony do ziemskiego satelity jest Charon. Obiega Plutona po niemal kołowej orbicie, której półoś wielka (promień w najszerszym miejscu od orbity) wynosi około 19 600 km. Jedno okrążenie wokół osi trwa około 6 dni 9 godzin 17 minut, czyli tyle samo co okres rotacji planety karłowatej. Gdybyśmy zamieszkali na Plutonie widzielibyśmy tylko jedną stronę Charona.

 

Styx i Nix

Drugim w kolejności satelitą Plutona jest Styx. To najmniejszy księżyc planety karłowatej. Mierzy 7 km na 5 km. Porusza się po orbicie zbliżonej do okręgu o półosi wielkiej ponad 42 tys. km. Zaraz za Styxem wokół Plutona wiruje Nix, którego półoś wielka wynosi ponad 48 tys. km.

 

Kerberos i Hydra

Czwarty pod względem oddalenia od Plutona jest najbardziej tajemniczy księżyc Kerberos. Naukowcy niewiele wiedzą na jego temat. Wiruje wokół planety karłowatej po orbicie o półosi wielkiej ponad 57 tys. km.

Ostatnim, piątym naturalnym satelitą jest księżyc Hydra, którego półoś wielka ma prawie 65 tys. km.

Jednak Styx, Nix, Kerberos i Hydra wirują wokół osi szybciej niż Pluton.

Pluton_ksiezyce

Grafika: NASA

Źródło: tvn24.pl, NASA
Tagi: Kerberos, Styx, Nix, Charon, Pluton, NASA
0 0 votes
Article Rating