Co najmniej 20 tornad uderzyło w Teksas, Oklahomę, Kansas i Nebraskę w poniedziałek (16.11). Warunki pogodowe stały się trudne w miarę przemieszczania komórek burzowych nad środkowymi i południowymi Równinami, powodując szkody w dwóch stanach.

Ogromne tornado

Niszczycielskie komórki burzowe rozwijały się po „ciepłej stronie” śnieżycy Ajax i przemierzały Stany Zjednoczone.

Na granicy Teksasu i Oklahomy świadkowie zaobserwowali bliźniacze tornada.

Wyciek gazu w Teksasie

Co najmniej siedem tornad pojawiło się w okolicach miast Panhandle, Pampa i Groom, Miami i Canadian oraz Perryton, Booker, White Deer i Wolf Creek Park w Teksasie. Jedno z nich miało 1,5-kilometrową średnicę. Przeszło ono przez miasto Pampa. W hrabstwach Cochran i Bailey odnotowano także opad gradu.

Narodowa Służba Pogodowa poinformowała o nieokreślonych „poważnych szkodach”, do których należą wykolejenie pociągu, wycieki gazu i zerwane linie energetyczne. 2 tys. gospodarstw w południowym Amarillo zostało pozbawione prądu. W teksańskich miastach Miami i Canadian bez energii elektrycznej jest 6,5 tys. rodzin. Według doniesień dwie osoby z biura szeryfa podtruły się gazem.

Jak podają władze Teksasu, uszkodzona została rafineria, co budzi obawy dotyczące bezpieczeństwa znajdujących się tam materiałów radioaktywnych, takich jak uran.

– Wyciek gazów i substancji chemicznych został zatamowany po tym, jak tornado zrównało z ziemią stację wydobywczą Haliburton – poinformował Sandi Martin, koordynator ds. zarządzania kryzysowego w hrabstwie Gray.

Oklahoma, Kansas i Nebraska

Trzy tornada pojawiły się w stanie Oklahoma. Leje zaobserwowano w hrabstwach Beaver i Harper.

Co najmniej 11 tornad wystąpiło w Kansas. Zauważono je w hrabstwach Finney, Gove, Seward, Comanche i Sheridan. Przyczyniły się do wielu zniszczeń, takich jak zerwane dachy, wybite okna, zniszczone budynki gospodarcze, zerwane linie energetyczne, powalone słupy energetyczne i drzewa. Grad spadł na zachodzie stanu, a w okolicy miasta Lakin osiągnął rozmiar piłek golfowych.

Tornado pojawiło się także w hrabstwie Furnas w stanie Nebraska.

0 0 votes
Article Rating