Ta strona Księżyca, niedostępna dla ludzkości, intrygowała człowieka od zawsze. Jedni twierdzą, że mieszka tam sam św. Mikołaj, a słynny zespół Pink Floyd poświęcił temu miejscu całą płytę. Dzięki NASA, możemy zobaczyć ciemną stronę naszego satelity od bieguna do bieguna.

Klip wideo został zarejestrowany 19 stycznia. NASA udostępniła go szerszej publiczności 3 lutego. Na zdjęciach widać tzw. ciemną stronę Księżyca sfilmowaną od północnego do południowego bieguna.

Film to efekt misji NASA, która na celu ma dokładniejsze zbadanie naszego satelity. Teraz dzięki amerykańskiej agencji kosmicznej zobaczyć możemy, jak wygląda część Księżyca niewidoczna z Ziemi. Już niedługo będziemy mogli dokładniej przyjrzeć się nieznanej nam powierzchni. NASA opublikuje w marcu wszystkie zdjęcia w specjalnym, interaktywnym programie edukacyjnym.

Kręci się tak, że nie widać

Księżyc to ciało niebieskie, które znajduje się w stosunku do naszej planety w synchronicznej rotacji. Oznacza to, że obraca się tak, iż z Ziemi zawsze widać tylko jedną jego stronę. Ta druga zwana niewidoczną charakteryzuje się m.in. tym, że niemal nie ma na niej mórz księżycowych.

Potocznie nazywana jest też ciemną stroną. Jednak w świecie astronomów jest to błędne sformułowanie. Tak nazywa się tę część Księżyca, której aktualnie nie oświetla słońce.

Źródło: NASA, ReutersTV, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating