– Najniższe temperatury były na Podlasiu. Słupki rtęci pokazały tam poniżej -30 st. C. W górach w tzw. zastoiskach chłodu było nawet -39 st. C – powiedziała synoptyk Arleta Unton-Pyziołek. Jak podkreśliła, wartości przy gruncie mogą być jeszcze niższe, niż te mierzone w stacjach meteorologicznych.

Dyżurna stacji meteorologicznej w Lesku poinformowała, że w piątek rano odnotowano w Stuposianach w Bieszczadach -34 st. C. Był to kolejny mroźny poranek w tej miejscowości. W czwartek zanotowano tam -32 st. C, a przez dwa dni wcześniej -27 st. C.

Na Podkarpaciu w piątek rano -30 st. C pokazały termometry m.in. w Terce i Komańczy w Bieszczadach, Cieszanowie k. Lubaczowa oraz w Dynowie w pow. rzeszowskim.

W Stuposianach najniższą temperaturę zanotowano 28 grudnia 1996 roku, termometry pokazywały wtedy -37 st. C poniżej zera. Natomiast 24 stycznia 2006 roku było 35 stopni mrozu.

-30 st. C, a przy gruncie -35 st. C

Z kolei w Suwałkach odnotowano w nocy -29 st. C, ale jeszcze niżej zaczęła spadać temperatura w Białymstoku, osiągając -29,8 st. C. W Białymstoku przy gruncie meteorolodzy zanotowali -35 st. C przy samym gruncie. Zbliżone temperatury zarejestrowano w piątek nad ranem także w Supraślu, Różanymstoku i Białowieży.

– Przy ziemi temperatury są zazwyczaj niższe. Nawet o kilka stopni. W górach, a konkretniej w dolinach tworzą się tzw. zastoiska chłodu. Zimne powietrze nie przemieszcza się i w niektórych rejonach Podkarpacia jest obecnie nawet -39 st. C przy gruncie – wyjaśniła rano synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

– Temperatura cały czas spada, na Podlasiu są najniższe temperatury. W Lublinie jest -25 st. C, a najwyższa wartość jest na termometrach w Gorzowie Wielkopolskim, bo -15 st. C. Jednak na terenie całego kraju ma być w piątek słonecznie, a mocniejszy wiatr powieje jedynie na Wybrzeżu – mówiła w TVN24 jeszcze przed wschodem słońca Dorota Gardias.

Od soboty pogoda ma stopniowo się zmieniać. Od soboty będzie już nieco cieplej, a od poniedziałku zacznie sypać śnieg.

Zimna noc na Podhalu

Według synoptyków noc z czwartku na piątek na Podhalu była najzimniejsza od wielu lat. W wielu miejscowościach temperatura spadła poniżej -30 st. C. Termometry pokazały takie wartosci w Poroninie i Ratułowie koło Zakopanego, oraz w Niedzicy i Łopusznej koło Nowego Targu. W Zakopanem w piątek rano termometry wskazywały -26 st. C.

 

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating