Irak i tragiczny pożar szpitala covidowego. Niestety, wciąż rośnie liczba ofiar śmiertelnych. Służby podały, że potwierdzono już śmierć 92 osób. To kolejny taki pożar placówki medycznej w tym roku na terenie Iraku.

Makabryczny pożar szpitala covidowego w Iraku. W mieście Nasirija w nocy z poniedziałku we wtorek (12/13 lipca), w szpitalu dla osób zakażonych koronawirusem, wybuchła butla z tlenem. Udało się ustalić, że iskry z wadliwego okablowania przeniosły się na zbiornik z tlenem, a następnie doszło do eksplozji.

Znowu pożar szpitala covidowego w Iraku. Rośnie liczba ofiar

Ponad 100 osób zostało rannych. Wciąż rośnie bilans ofiar śmiertelnych pożaru. Na razie potwierdzono 92 zgony. Zwłoki 21 ofiar wciąż nie zostały zidentyfikowane, ponieważ są zwęglone.

Rodziny ofiar i lekarze pracujący w placówce zarzucają władzom szpitala zaniedbania i lekceważenie zasad bezpieczeństwa. Przewodniczący irackiego parlamentu Mohammed al-Halbusi na Twitterze pisał o „dowodach na nieudaną ochronę życia Irakijczyków”.

Niewystarczająco szybka akcja gaśnicza, za mało strażaków. Chorzy ludzie palący się żywcem. To katastrofa – powiedział Mohammed Fadhil.

Wszystko wskazuje na to, że wobec władz szpitala zostaną wyciągnięte konsekwencje. Z polecenia premiera Iraku Mustafy al-Kadhimiego aresztowano dyrektora szpitala w Nasirii i miejskich urzędników odpowiedzialnych za zdrowie i obronę cywilną.

Media przypominają, że w kwietniu w Iraku doszło do podobnego wypadku. W szpitalu dla chorych na Covid-19 w Bagdadzie doszło do wybuchu butli z tlenem, a w pożarze zginęły 82 osoby.

 

Źródło: BBC
0 0 votes
Article Rating