Generalna Dyrekcja Meteorologii (GDM) w Maroku potwierdziła, że podczas intensywnych upałów w miniony weekend temperatura w kraju osiągnęła prawie +50 °C. 10 lipca był najgorętszym dniem z temperaturą, która nigdy wcześniej nie była odnotowana w regionie, według Phys.org.

Rekordowa temperatura została zarejestrowana w regionie Sidi Slimane w północno-zachodnim Maroku i wyniosła +49,6 °C. Maksymalna przekroczyła średnie miesięczne temperatury latem o 5-12 ° C.
Rok 2020 był najgorętszym rokiem oficjalnie odnotowanym w Maroku, gdzie średnia roczna temperatura w latach 1981-2010 była o 1,4 °C wyższa od normy.
Fala upałów dotarła do północno-zachodniej Afryki po tym, jak Hiszpania, Kanada i Stany Zjednoczone zostały dotknięte ekstremalnymi upałami.
Przewiduje się, że globalne temperatury, które stopniowo rosną, będą tworzyć częstsze i intensywne fale upałów, ich konsekwencje będą na dużą skalę.
Wcześniej Światowa Organizacja Meteorologiczna i Brytyjskie Met Office przewidywały 40-procentową szansę na przekroczenie przez 5 lat średniej rocznej temperatury na świecie o 1,5 °C.
Źródło: BBC
5 1 vote
Article Rating