Karbin może okazać się najtwardszszym materiałem na ziemi, wytrzymalszym nawet od grafenu czy diamentu. Naukowcy badający właściwości struktury materiałów nie wiedzą jednak jeszcze, jak go stworzyć.

 

Uczeni twierdzą, że karbin może mieć nadzwyczajne właściwości, jeśli tylko kiedykolwiek uda się go stworzyć. Niektórzy naukowcy w to wątpią. Karbin jest bowiem hipotetyczną alotropową odmianą węgla, w której atomy tworzą długie łańcuchy o występujących naprzemiennie pojedynczych i potrójnych wiązaniach lub skumulowanych wiązaniach podwójnych.

Naukowcy z Rice University w Houston swoje badania opublikowali w magazynie „ACS Nano”. Wykazali w nim odporność karbinu na rozciąganie. Okazało się, że przewyższałby tą właściwością każdy inny znany materiał i wykazywałby dwukrotnie większą wytrzymałość niż grafen. 

Najtwardszy na świecie?

Naukowcy wyliczyli, że trzeba by wielotonowego nacisku punktowego, aby przerwać strukturę arkusza karbinu. Obliczyli, że jest dwukrotnie mocniejszy od grafenu i trzykrotnie wytrzymalszy od diamentu.

Naukowcy zdołali w warunkach laboratoryjnych połączyć cząsteczki węgla w karbin, ale powstały materiał okazał się na razie skrajnie nietrwały.

Źródło: BBC News, tm
0 0 votes
Article Rating